EUROWEEK
14.06.2014
- 14.06.2014
Nie taki angielski straszny...
Język angielski jest obecnie najpopularniejszym językiem na świecie. Jego znajomość ułatwia komunikowanie się podczas wyjazdów zagranicznych, które stają się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Znajomość języka Szekspira ułatwia nawiązywanie kontaktów z obcokrajowcami, daje możliwość poznania ich kultury i zwyczajów.
Tego wszystkiego mogła doświadczyć grupa młodzieży (19 uczniów) z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie, która w dniach 28.05.03.06.2014r. przebywała na obozie szkoleniowym „EuroWeek-Szkoła Liderów” w Międzygórzu w Kotlinie Kłodzkiej. W ten sposób gimnazjaliści włączyli się do obchodów 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, które odbywały się w naszej szkole i mieście. Głównym założeniem programu EuroWeek, współfinansowanego przez Unię Europejską, jest umożliwienie młodym ludziom startu w życie demokratycznego społeczeństwa współczesnej Europy poprzez rozwijanie najbardziej cenionych w chwili obecnej umiejętności społecznych: autoprezentacji, przewodzenia i pracy w zespole. Wyjazd na obóz mógł się odbyć dzięki współpracy naszej szkoły z Publicznym Gimnazjum w Kisielicach i nauczycielką p. Dagmarą Wejnarską, która uczestniczy w tworzeniu projektów językowych. Warto dodać, że współpraca trwa od trzech lat i był to drugi pobyt naszych uczniów na tego typu obozie. Oprócz tego udało się wspólnie zwiedzić stolice naszych sąsiadów- Berlin w czerwcu ubiegłego roku, natomiast podczas tegorocznej wycieczki-Pragę.
Program wyjazdu był bardzo bogaty, bo oprócz zajęć podnoszących sprawność posługiwania się językiem angielskim były też wycieczki (Wambierzyce, Kudowa -Zdrój , Praga) i wyjścia w góry (wodospad Wiliczki, Góra Igliczna, Szczeliniec, Śnieżnik).
Liderem naszej grupy był wolontariusz z Azerbejdżanu-Mirnizami, nazywany również Mr Masakra, który do pomocy miał Thuy z Wietnamu i Sorina z Rumunii. Poza tym na poszczególne zajęcia dojeżdżali inni wolontariusze z Indii, Kolumbii, Turcji, Niemiec i Hiszpanii. Każdy dzień rozpoczynał energizer-zajęcia ruchowe, które miały pobudzić uczestników do działania, potem odbywały się zajęcia w losowo dobieranych grupach, np. przedstawienie kolegi lub koleżanki, debata, gdzie trzeba było przekonać słuchaczy do swoich racji, czy zaprezentowanie wymyślonego przez siebie wynalazku i odpowiadanie na pytania dziennikarzy, w których wcielili się gimnazjaliści. W każdym dniu wolontariusze przedstawiali prezentacje, które przybliżały uczestnikom ich ojczyste kraje, często wzbogacając je o pokaz tańców czy śpiew na żywo. Oczywiście zajęcia odbywały się w języku angielskim, ale jego poziom był dostosowany do wieku i umiejętności gimnazjalistów.
Podczas zajęć udało się uczniom przełamać strach przed mówieniem w języku angielskim. Uczestnicy obozu szkoleniowego zrozumieli, że nie warto się przejmować, jeżeli nawet popełnia się błędy, bo to naturalny proces uczenia się obcego języka. Uświadomili sobie, że dzięki znajomości języka angielskiego można porozumiewać się na całym świecie i że ta umiejętność jest w zasięgu ręki, zważywszy na obecny rozwój technik komunikacyjnych. W ostatnim dniu każdy uczestnik obozu dostał certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.
Małgorzata Groszkowska i Karolina Wojciechowska
nauczycielki Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w OstródzieOto co o wyjeździe napisali sami gimnazjaliści:
„EuroWeek był wspaniały. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy o różnych krajach. Poznałam wielu interesujących wolontariuszy z zagranicy. Najbardziej podobały mi się prezentacje.”
Ola Pałejko kl. I b
„Było bardzo miło i radośnie. Bardzo podobały mi się zajęcia z wolontariuszami i wycieczki w góry. Plan zajęć był przemyślany, odpowiadał moim potrzebom.”
Julka Kozłowska kl. II a
„Na obozie językowym poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, braliśmy udział w organizowanych zajęciach i oczywiście uczyliśmy się języka angielskiego. Rozmawianie z obcokrajowcami na początku nie było takie łatwe, ale potem już nie sprawiało nam problemu. Koniecznie musimy tu wrócić.”
Kasia Modrzyńska kl. III d
„EuroWeek był świetnym, a zarazem pouczającym obozem. Było wiele interesujących aktywności, takich jak: prezentacje, energizer, a także praca grupowa. Dowiedziałem się wiele o różnych krajach, o ich obyczajach i tradycjach. Dzięki temu obozowi podszlifowałem swój język angielski. Zapewne za rok też tu przyjadę.”
Grzesiek Golder kl. I c
- 14.06.2014
"Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu".
Jan Paweł IIW niedzielę 1 czerwca po raz drugi odbył się w naszym mieście marsz promujący tradycyjną rodzinę. Inicjatywę marszu podjęły środowiska chrześcijańskie: Chrześcijański Ruch Społeczny „Dobro Wspólne”, a Partnerami zostali: Ostródzka Rada Ruchów Katolickich, Centrum Kultury w Ostródzie, Stowarzyszenie „Niezależni Ostródzianie’’, Stowarzyszenie na Rzecz Jakości Opieki Medycznej, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana’’ Oddział w Ostródzie, Neokatechumenat, Maksymiliański Ruch Abstynencko-Trzeźwościowy.
Wszyscy uczestnicy przed godziną 14.00 zebrali się na boisku naszej szkoły. Znaleźli się wśród nich również wolontariusze naszego gimnazjum – Michał Gackowski, Ania i Monika Pelc, Klaudia Nadolna, Jacek Barcikowski, Mateusz Rogaski, Łucja Jefimow, Michał Gołębiewski, Mikołaj Maruszko, Agnieszka Żelazna, Artur Bartuzi i Kamila Szostek. Uczniowie przemaszerowali ulicami Ostródy (Piłsudskiego, Czarnieckiego i Mickiewicza) do amfiteatru pod opieką wicedyrektor pani Marioli Piekutowskiej i pani Anny Płotek. Wspierali ich także inni nauczyciele naszej szkoły. Uczestnicy marszu nieśli balony, kwiaty i biało – czerwone flagi. Nasi wolontariusze byli nie do zastąpienia przy dźwiganiu transparentów. Wraz z innymi uczestnikami skandowali hasła: Rodzina jest przyszłością tego świata, Rodzina jest kluczem do szczęścia itp. W połowie marszu, przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odsłuchano homilii Jana Pawła II na temat roli rodziny w życiu człowieka, a najmłodsi – grupa dzieci - złożyli kwiaty pod pomnikiem naszego Ojca Świętego.
Marsz zakończył się w amfiteatrze, gdzie przy muzyce i słodkim poczęstunku dzieci i młodzież bawili się do późnego popołudnia.
Anna Płotek
- 09.09.2015
27 maja o godzinie 9.40 na skutek nieumyślnego zaprószenia ognia w stołówce szkolnej Gimnazjum nr 1 w Ostródzie doszło do pożaru. Zadymieniu uległa stołówka oraz szkolna kuchnia.
Po przekazaniu informacji o pożarze przez pracownika ochrony dyrektor szkoły zarzadził ewakuację oraz niezwłocznie powiadomił Straż Pożarną…Na szczęście był to scenariusz ćwiczeń taktyczno-bojowych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej
w Ostródzie połączony z próbną ewakuacją szkoły.Ewakuacja przebiegła sprawnie. Łącznie ewakuowano 353 uczniów i 31 pracowników szkoły.
Trzydniowe ćwiczenia Straży Pożarnej na terenie naszego gimnazjum były okazją doskonalenia umiejętności strażaków oraz pozwoliły ocenić postępowania uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły w czasie zagrożenia pożarowego.
Próbna ewakuacja szkoły to także okazja do realizacji zadań w ramach Turnieju Bezpieczna Szkoła – Demokratyczny Kraj.szkolny koordynator turnieju
Sławomir Dziembowski
Zapraszamy do albumu FoTo
POMÓŻMY BRANIEWU WYGRAĆ KONKURS "SZTAFETA ENERGII" !!!
09.09.2015Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie jest jednym
z 10 laureatów ogólnopolskiego konkursu "Planeta Energii".W nagrodę zjechało (29-30 maja) do Miasta energetyczne miasteczko, na wzór "Eksperymentu" gdyńskiego, tylko że na kółkach. Pod trzema namiotami, przy nieszczególnej pogodzie, dzieci wszystkich braniewskich szkół do południa oraz młodzież i dorośli po południu znajdą dla siebie wiele atrakcji. I tu zaczyna się kłopot.
We wszystkich 10 miastach jest rozgrywany dodatkowy wewnętrzny konkurs nie tyle o tablicę interaktywną z "otoczką", która nęci,
ile o wskaźnik patriotyzmu lokalnego, który ma ów konkurs uruchomić.
Na 8 rowerkach spinningowych lokalni sportowcy przez 3 godziny w ciągu pierwszego dnia i takoż drugiego pedałują, nakręcając energię elektryczną przeliczaną na punkty. Mamy sportowców i tu dotrzymamy pola. Gorzej z drugą częścią konkursu:Od 12 w południe dzisiaj (czwartek) do 12 w niedzielne południe (3 doby) jest prowadzona akcja towarzysząca: Klikanie z indywidualnych profili na adres
https://www.facebook.com/planetaenergiipl
na Facebook'u 'lubię to' każdorazowo doładowujące 100W energii
(100 pkt) do puli energii "wypedałowanej".
Jak piętnastotysięczne Braniewo może wygrać w klikaniu z Goliatem Toruniem??? Tylko poprzez uruchomienie lokalnego patriotyzmu i pozytywnej energii społecznej całego województwa, w tym wszystkich Szkół, gdzie ów potencjał drzemie!!!
Pomóż BRANIEWU wygrać konkurs SZTAFETA ENERGII !!! Kliknij codziennie Lubię to w galerii Braniewa na Facebooku i dodaj 100W energii elektrycznej do puli Miasta.Adres: https://www.facebook.com/planetaenergiipl
będzie aktywny od czwartku 29 maja(godz.12)
do niedzieli 01 czerwca (godz.12).Możesz zagłosować ze strony internetowej SP6: www.sp6braniewo.pl
2A - O ZAMKACH ZAKONU KRZYŻACKIEGO WIE PRAWIE WSZYSTKO
09.09.201522 maja 2014r. pięcioro uczniów klasy II a Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie - Wojciech Brzozowski, Natalia Machnik, Estera Małż, Mateusz Rogaski i Wiktoria Wójcik – wzięło udział w konkursie wiedzy o zamkach zakonu krzyżackiego. Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie „Polskie Zamki Gotyckie”. Eliminacje miejskie odbyły się w Muzeum w Ostródzie. Uczestnicy konkursu musieli się wykazać wiedzą na temat historii zakonu krzyżackiego, jego stosunków z Polską i Litwą, a także znajomością obyczajów rycerskich, sposobów budowania zamków i funkcji jakie pełniły. Każdy z uczestników miał do rozwiązania test. Nasi reprezentanci – Natalia Machnik i Mateusz Rogaski – zajęli ex aequo II miejsce. Wszyscy z uczestników konkursu otrzymali od organizatora dyplomy i drobne upominki.
Uczestników konkursu przygotowała Katarzyna Ślusarz, a opiekę nad nimi w czasie konkursu pełniła p. Joanna Jasińska.
nauczyciel historii
Katarzyna Ślusarz
- 27.05.2014
XI Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Filmie rozstrzygnięty
22 maja drużyny z czterech gimnazjów - Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Ostródzie, Publiczne Gimnazjum w Stębarku oraz Gimnazjum nr 1 w Lubawie - zmagały się z wiedzą o filmie.
Nasza drużyna w składzie Dominika Tomczak – kl. III C Aleksandra Zdanowicz – kl. III B i Paweł Witowski – kl. III A wykazała się wiedzą, refleksem i sztuką aktorską przy produkcji filmu i zajęła I miejsce.
Harry Potter w wykonaniu naszych uczniów, głównie z kl. III B warty jest obejrzenia. Polecam.
Dziękujemy bardzo opiekunowi drużyny pani Annie Surowiec – Kant oraz organizatorkom zmagań: p. Iwonie Ciunelis, Małgorzatcie Groszkowskiej, Katarzynie Fijas i Małgorzacie Wiergowskiej.
Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Monika Kazimierczyk, p. Wiktor Opara, p. Małgorzata Groszkowska i p. Mariola Piekutowska. Członkom jury również bardzo dziękujemy.
- 09.09.2015
16 maja 2014r.uczniowie klasy I b pod opieką pani Małgorzaty Groszkowskiej
wzięli udział w Miejskim Turnieju Wiedzy o Regionie pod hasłem:
„Hej Ostródo, jak ty cudna”,
którego gospodarzem było Gimnazjum nr 2 im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Ostródzie.
Konkurs był podsumowaniem działań w ramach miejskiego projektu „MŁODZI OSTRÓDZIANIE ROZKOCHANI W SWEJ KRAINIE”. Uczestniczyły w nim ostródzkie szkoły podstawowe, gimnazja, gościnnie wystąpiły również przedszkolaki.
Nasza ekipa liczyła 9 uczestników ,którzy wzięli udział w następujących konkurencjach: quizie-Co wiesz o swoim mieście?- (Adrian Kołakowski i Patryk Rogowski),tworzeniu legendy związanej z wylosowanym zabytkiem miasta; Dominika Szyperska i Ada Gasiul napisały legendę o Zespole Szkół im S. Staszica w Ostródzie, natomiast pozostała piątka (Magda Śliwińska, Natalka Sobieska, Ola Pałejko, Filip Burdyn i Krzemek Kasza) przedstawiła pantomimę „O biednym Raku”, gdzie centralną postacią był indyk, po mazursku zwany gulonem. W treść historii trzeba było też wpleść inne określenia z gwary mazurskiej.
Zespoły gimnazjów uzyskały ex aequo 56 punktów i po dogrywce ulegliśmy gospodarzom jednym punktem.
W kategorii podstawówek zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 3.Małgorzata Groszkowska
KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY
31.05.2014W maju odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego pn: "Moje miasto w Unii Europejskiej" .
W konkursie wzięli uczniowie klas I-III. Praca polegała na wykonaniu plakatu dowolną techniką plastyczną.
Jury w składzie p. Agnieszka Oryl i p. Sławomir Dziembowski przyznali:
I miejsce - Mateusz Rogaski - kl. II a
II miejsce - Nikola Bauman- kl. I d
III miejsce - Kamila Krysiak - kl. III d
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Organizator konkursu
Agnieszka Oryl
I B NAJLEPSZA W PIŁCE SIATKOWEJ
19.05.201417 maja 2014 roku został rozegrany kolejny Turniej Drużyn Mieszanych w Piłce Siatkowej Klas Pierwszych. W turnieju wzięły udział wszystkie klasy pierwsze. Zawody rozegrane zostały systemem ,,każdy z każdym”.
Tym razem zwyciężyła klasa I B przed I A i I C.Mecze były bardzo zacięte i większość z nich do końca trzymała w napięciu.
Wyniki turnieju: IA - IB 0-2, IA – IC 2-1, IA – ID 2-1, IA – IE 2-0, IB- IC 2-0, IB – ID 2-0, IB – IE 2-0,
IC – ID 2-1, IC- IE 2-0, ID – IE 2-1.Skład zwycięskiego zespołu: Topa Ada, Gasiul Ada, Sobieska Natalia, Pałejko Ola,
Szydłowski Bartek i Burdyn Filip.
n-l wych. fizycznego p. Marzena Milewska
"JESTEŚ TYM, CO JESZ..."
16.05.2014
To powszechnie znane wszystkim hasło przyświecało spotkaniu z panią dietetyk Ewą Warsińską, które odbyło się w bibliotece Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w piątek 16 maja 2014r. Klasy trzecie gimnazjum uczestniczyły w nim w ramach lekcji wychowania zdrowotnego. Tematyka spotkania skupiała się wokół zdrowego żywienia nastolatków. Pani Dietetyk w interesujący sposób opowiedziała zgromadzonym, jak powinien odżywiać się młody człowiek, jakie składniki zawarte w pożywieniu są niezbędne dla jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Zwróciła uwagę uczniów na produkty żywnościowe dostępne na półkach w sklepie, na ich przydatność i zasób składników odżywczych. Podała receptury ciekawych, zdrowych i smacznych przekąsek oraz soków, jakie młodzi ludzie mogą sobie samodzielnie przygotować w domu. Nie obyło się także bez degustacji koktajlu „bomba witaminowa”, które specjalnie dla uczniów przygotowała pani Dietetyk. Zadaniem uczniów było rozpoznać skład tegoż koktajlu po smaku, kolorze i konsystencji. A z tym było już trochę problemu…
Miejmy nadzieję, że tego typu lekcje nauczą młodzież racjonalnego odżywiania oraz świadomego wyboru zdrowych produktów. W związku z dużym zainteresowaniem młodzieży tą tematyką tego typu lekcje będą kontynuowane.
PARADA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH - KLUB OŚMIU
14.06.2014Zapraszamy do albumu Foto
W niedzielę 11 maja 2014 r. ulicami naszego miasta przeszła Parada Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego. Parada została zorganizowana przez Radę Organizacji Pozarządowych Powiatu. W przemarszu spod pomnika Św. Jana Pawła II przy Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie do Centrum Użyteczności Publicznej obok przedstawicieli kilkunastu organizacji pozarządowych uczestniczyli również wolontariusze Klub Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu Fundacji „Świat na tak” Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie. Po przejściu barwnego korowodu do CUP odbyła się prezentacja oraz karaoke Organizacji Pozarządowych.
W paradzie pod opieką pana Sławomira Dziembowskiego Dorosłego Lidera Klubu Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu udział wzięli następujący wolontariusze naszego gimnazjum: Michał Gackowski, Daria Swat, Agnieszka Żelazna, Klaudia Nadolna, Cezary Sack, Paula Stańczak, Natalia Falkowicz, Natalia Jonatowska, Maria Kucharska, Emilia Żarczyńska, Anna Pelc, Bartosz Szydłowski, Hanna Dzitkowska, Katarzyna Kołecka, Paulina Kaźmierczak, Mateusz Rogaski.
Archiwum