Nie taki angielski straszny...
Język angielski jest obecnie najpopularniejszym językiem na świecie. Jego znajomość ułatwia komunikowanie się podczas wyjazdów zagranicznych, które stają się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Znajomość języka Szekspira ułatwia nawiązywanie kontaktów z obcokrajowcami, daje możliwość poznania ich kultury i zwyczajów.
Tego wszystkiego mogła doświadczyć grupa młodzieży (19 uczniów) z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie, która w dniach 28.05.03.06.2014r. przebywała na obozie szkoleniowym „EuroWeek-Szkoła Liderów” w Międzygórzu w Kotlinie Kłodzkiej. W ten sposób gimnazjaliści włączyli się do obchodów 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, które odbywały się w naszej szkole i mieście. Głównym założeniem programu EuroWeek, współfinansowanego przez Unię Europejską, jest umożliwienie młodym ludziom startu w życie demokratycznego społeczeństwa współczesnej Europy poprzez rozwijanie najbardziej cenionych w chwili obecnej umiejętności społecznych: autoprezentacji, przewodzenia i pracy w zespole. Wyjazd na obóz mógł się odbyć dzięki współpracy naszej szkoły z Publicznym Gimnazjum w Kisielicach i nauczycielką p. Dagmarą Wejnarską, która uczestniczy w tworzeniu projektów językowych. Warto dodać, że współpraca trwa od trzech lat i był to drugi pobyt naszych uczniów na tego typu obozie. Oprócz tego udało się wspólnie zwiedzić stolice naszych sąsiadów- Berlin w czerwcu ubiegłego roku, natomiast podczas tegorocznej wycieczki-Pragę.
Program wyjazdu był bardzo bogaty, bo oprócz zajęć podnoszących sprawność posługiwania się językiem angielskim były też wycieczki (Wambierzyce, Kudowa -Zdrój , Praga) i wyjścia w góry (wodospad Wiliczki, Góra Igliczna, Szczeliniec, Śnieżnik).
Liderem naszej grupy był wolontariusz z Azerbejdżanu-Mirnizami, nazywany również Mr Masakra, który do pomocy miał Thuy z Wietnamu i Sorina z Rumunii. Poza tym na poszczególne zajęcia dojeżdżali inni wolontariusze z Indii, Kolumbii, Turcji, Niemiec i Hiszpanii. Każdy dzień rozpoczynał energizer-zajęcia ruchowe, które miały pobudzić uczestników do działania, potem odbywały się zajęcia w losowo dobieranych grupach, np. przedstawienie kolegi lub koleżanki, debata, gdzie trzeba było przekonać słuchaczy do swoich racji, czy zaprezentowanie wymyślonego przez siebie wynalazku i odpowiadanie na pytania dziennikarzy, w których wcielili się gimnazjaliści. W każdym dniu wolontariusze przedstawiali prezentacje, które przybliżały uczestnikom ich ojczyste kraje, często wzbogacając je o pokaz tańców czy śpiew na żywo. Oczywiście zajęcia odbywały się w języku angielskim, ale jego poziom był dostosowany do wieku i umiejętności gimnazjalistów.
Podczas zajęć udało się uczniom przełamać strach przed mówieniem w języku angielskim. Uczestnicy obozu szkoleniowego zrozumieli, że nie warto się przejmować, jeżeli nawet popełnia się błędy, bo to naturalny proces uczenia się obcego języka. Uświadomili sobie, że dzięki znajomości języka angielskiego można porozumiewać się na całym świecie i że ta umiejętność jest w zasięgu ręki, zważywszy na obecny rozwój technik komunikacyjnych. W ostatnim dniu każdy uczestnik obozu dostał certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.
Małgorzata Groszkowska i Karolina Wojciechowska
nauczycielki Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie
Oto co o wyjeździe napisali sami gimnazjaliści:
„EuroWeek był wspaniały. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy o różnych krajach. Poznałam wielu interesujących wolontariuszy z zagranicy. Najbardziej podobały mi się prezentacje.”
Ola Pałejko kl. I b
„Było bardzo miło i radośnie. Bardzo podobały mi się zajęcia z wolontariuszami i wycieczki w góry. Plan zajęć był przemyślany, odpowiadał moim potrzebom.”
Julka Kozłowska kl. II a
„Na obozie językowym poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, braliśmy udział w organizowanych zajęciach i oczywiście uczyliśmy się języka angielskiego. Rozmawianie z obcokrajowcami na początku nie było takie łatwe, ale potem już nie sprawiało nam problemu. Koniecznie musimy tu wrócić.”
Kasia Modrzyńska kl. III d
„EuroWeek był świetnym, a zarazem pouczającym obozem. Było wiele interesujących aktywności, takich jak: prezentacje, energizer, a także praca grupowa. Dowiedziałem się wiele o różnych krajach, o ich obyczajach i tradycjach. Dzięki temu obozowi podszlifowałem swój język angielski. Zapewne za rok też tu przyjadę.”
Grzesiek Golder kl. I c