- 17.12.2014
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres – rodzinny i radosny. Jednak nie wszystkie rodziny stać na suto nakryte stoły. Dlatego też grudzień w Polskim Czerwonym Krzyżu upływa pod znakiem "Czerwonokrzyskiej Gwiazdki" - ogólnopolskiej akcji pomocy świątecznej. PCK świąteczną pomoc niesie na terenie całego kraju i kieruje do najuboższych i opuszczonych, do rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci, do bezrobotnych, bezdomnych i chorych.
Również w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie prowadzone są działania pod hasłem "Czerwonokrzyska Gwiazdka”.
Do akcji pomocy świątecznej aktywnie włączyli się członkowie Szkolnego Koła PCK. Młodzi wolontariusze w piątek, sobotę i niedzielę (12, 13 i 14 grudnia) przeprowadzali zbiórkę artykułów spożywczych w markecie INTERMARCHE.
Serdecznie dziękujemy kierownictwu i personelowi sklepu za pomoc w zorganizowaniu naszego przedsięwzięcia.
Ludziom dobrej woli za życzliwość i ofiarność.
Natomiast za zaangażowanie i pomoc w zbiórce wszystkim wolontariuszom: Patrycji Siemińskiej, Marcie Kasińskiej z kl. I A; Michalinie Kołeckiej, Weronice Trzcinka, Wiktorii Kawczyńskiej, Alicji Szarżanowicz z kl. I B; Natalii Gaszyńskiej, Juliannie Lewandowskiej, Patrycji Pisarkiewicz z kl. I C; Kasi Turulskiej, Marcie Parandowskiej, Julii Brzozowskiej z kl. I D; Hani Dzitkowskiej, Paulinie Kaźmierczak z kl. II A; Wiktorii Grotowskiej, Magdzie Śliwińskiej, Katarzynie Mordzińskiej, Paulinie Oleszkiewicz z kl. II B; Michalinie Kowalskiej, Wojciechowi Brzozowskiemu z kl. III A
oraz opiekunkom Szkolnego Koła PCK - pani Marii Jolancie Karbowskiej i pani Annie Strzelec.
Wszystkim, którzy nawet najmniejszym gestem okazali wsparcie jeszcze raz bardzo dziękujemy!
To dzięki Wam możemy podarować potrzebującym radosne Święta Bożego Narodzenia.
Opiekun Szkolnego Koła PCK - Anna Strzelec
WARTO ZBIERAĆ ZUŻYTE BATERIE
26.02.2016Dnia 12.12.2014 r. w sali konferencyjnej Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca tegoroczną publiczną kampanię edukacujną Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego połączona z wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu ekologicznego "Baterie na wagę czystego środowiska".
Nasza szkoła za udział w akcji została nagrodzona fantomem do resuscytacji. Uczniowie, na zajeciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, będą mogli ćwiczyć w praktyce przywracanie akcji oddechowej i pracy serca w razie zaistnienia niewydolności krążeniowo - oddechowej.
Warto było zbierać zużyte baterie!
nauczycielka biologii - A. Chodukiewicz - Kalwińska
SZKOLNY KONKURS KOLĘD
15.12.201411 grudnia odbyły się eliminacje szkolne do Miejskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek.
Uczniowie przygotowali kolędy w dwóch kategoriach solista i zespół.
W kategorii solista uczestniczyło 8 uczniów, w kategorii zespoły 2 duety i kwintet.
W repertuarze pojawiły się utwory świąteczne, nie zabrakło również tradycyjnych kolęd tj. "Nie było miejsca dla ciebie", "Cicha noc" czy pastorałka "Jam jest dudka".
Uczestników oceniało jury w składzie pani Iwona Ciunelis - nauczycielka muzyki i pani Anna Płotek - nauczycielka religii.
W kategorii solista:
I miejsce - Dominika Wilków z klasy II e
II miejsce - Wojciech Brzozowski klasa III a i Katarzyna Turulska klasa I d
III miejsce - Mateusz Napiórkowski z klasy I d
W kategorii zespół:
I miejsce zajął duet Mateusz Napiórkowski & Łukasza Skorupski z klasy I d
Wyróżnienie otrzymał kwintet uczennic klas II.
Uczniowie, którzy otrzymali I miejsca w obu kategoriach reprezentować będą szkołę podczas eliminacji miejskich.
KAMPANIA "BIAŁA WSTĄŻKA"
09.09.2015Kobiety i mężczyźni mają takie same prawa.
Nie istnieją żadne dokumenty, w których stwierdza się, że może być inaczej.
Prawa kobiet są prawami człowieka.
To proste stwierdzenie, ale bardzo często nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości.Kampania „Biała Wstążka” symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia i powiedzenia stanowczego NIE w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.
Kampania oznacza nie tylko deklaracje wyrzeczenia się stosowania przemocy, ale także reagowania, gdy jest się świadkiem takiej sytuacji bez względu na to czy będzie to przemoc fizyczna czy psychicznaKampania odbywa się w ramach światowych 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć.
25 listopada Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet
to początek 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet –
upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka,
sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany.6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych.
16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka –
jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.„Biała Wstążka” ma uzmysłowić mężczyznom, że przemoc może spotkać jego matkę, siostrę, dziewczynę, żonę lub koleżankę oraz, że dzięki postawie polegającej na nietolerowaniu przemocy wobec kobiet możemy skutecznie walczyć z tego typu zachowaniami.
Często zadajemy sobie pytanie, co ja mogę?
Czy to jest moja sprawa?
Otóż wielu z mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy z tego,
że poprzez odpowiednie reagowanie mają ogromny wpływ na eliminowanie przemocy wobec kobiet.Pedagog - Anna Kuźniar
KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!
12.12.2014
- 09.12.2014
WOLONTARIAT - RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ
To hasło przyświecało obchodom Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które miało miejsce w dniu 5 grudnia 2014 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie. Była to już kolejna edycja tego święta w naszej szkole, którą realizujemy w ramach lokalnego projektu edukacyjnego „Młodzi Ostródzianie rozkochani w swej krainie”. Nadrzędny cel przyświecający tej imprezie to podejmowanie działań na rzecz budowania aktywnego obywatelstwa.
Idea wolontariatu sięga już XVIII wieku, jednakże oficjalne ustanowienie Dnia Wolontariusza przez ONZ nastąpiło dopiero w 1986r. Od tego czasu dzień 5 grudnia jest okazją do tego, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają wolontariusze z całego świata w niesienie pomocy innym. Ważnym aspektem związanym z pracą wolontariacką jest to, że pomaganie innym ma zbawienny wpływ także na tych, którzy tę pomoc niosą. Wolontariat wyrabia w nich postawę odpowiedzialności i współdziałania. W naszym mieście prężnie działa młodzież w Klubach Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu oraz Szkolnych Kołach Wolontariatu. W swojej pracy ci młodzi ludzie podejmują wiele działań, które służą potrzebującym. Piątkową galę w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie w pełni dedykowano jednemu z podopiecznych - małemu Czarkowi, o którego powrót do zdrowia dzielnie zabiegają „dobre serca” ze wszystkich szkół w mieście biorąc udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek.
Impreza w Gimnazjum nr 1 miała charakter lokalny. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz p. Czesław Najmowicz, Starosta p. Andrzej Wiczkowski, Warmińsko – Mazurski Lider Młodzieżowego Wolontariatu p. Jolanta Dakowska, ksiądz prałat Roman Wiśniowiecki, dyrektorzy szkół z miasta i gminy Ostróda wraz z opiekunami i młodzieżą działającą w Szkolnych Klubach Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu oraz wiele osób, dla których praca na rzecz drugiego człowieka jest istotnym aspektem w relacjach międzyludzkich. Z ramienia Marszałka Województwa obecna była p. Elżbieta Mierzyńska.
Wolontariusze z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Jasińskiej, Bożeny Jankowskiej-Iwaniec i Iwony Ciunelis przygotowali program artystyczny z wykorzystaniem miniatury teatralnej pt. „Pomoc” oraz oprawę muzyczną, do przygotowania której zaproszono także młodzież z Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostródzie oraz z Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu.
W roli prowadzących wystąpili: Mateusz Rogaski z kl. III a i Katarzyna Pirożek z kl. II d. Całości tego miłego święta dopełniła słodka niespodzianka, którą ufundowało Starostwo Powiatowe w Ostródzie.Joanna Jasińska
- 01.12.2014
Konkurs odbywał się w trzech etapach:
a) I etap - wewnątrzklasowy: do 4.11.2014r. z każdej klasy wytypowano 2 najlepszych uczniów.
b) II etap - międzyklasowy: 14.11.2014r. 26 wytypowanych uczniów pisało test wyboru.
c) III etap – finał: uczestniczyła w nim dziesiątka najlepszych uczniów naszej szkoły, która uzyskała najwyższą ilość punktów z testu wyboru.
28.11.2014r. do rywalizacji o tytuł „Szkolnego Noblisty” przystąpili:
Franciszek Kwaśniewski kl. I c
Aleksandra Potaś kl. II a
Adrian Kołakowski kl. II b
Julian Knaf kl. II c
Jowita Brodzik kl. II d
Igor Marchlewski kl. II d
Oliwia Cichocka kl. II e
Marek Dzwolak kl. III b
Aleksandra Grohs kl. III c
Kacper Dembek kl. III dZwycięzcą konkursu ,,Szkolny Noblista” został uczeń klasy II c
Julian KnafHanna Żylińska
WYSTAWA PLASTYCZNA - "OSTRÓDA MOJE MIASTO"
01.12.2014W listopadzie 2014 roku uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w lekcji pn: „Ostróda moje miasto” w ramach lokalnego projektu ”Młodzi Ostródzianie rozkochani w swej krainie”. Tematem zajęć były zabytki Ostródy i charakterystyczne miejsca naszego miasta, które młodzież przedstawiła za pomocą różnych technik plastycznych. Prace zostały wykonane m.in. ołówkiem, kredkami, pastelami, farbami.
Najciekawsze z nich zostały wyeksponowane na terenie szkoły i umieszczone na stronie internetowej gimnazjum
w zakładce ⇒„Galeria artystów".Agnieszka Oryl - nauczycielka plastyki
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W NASZYM GIMNAZJUM
09.09.2015Wystarczy uśmiech,
miłe słowo,
pomocna dłoń…
W piątek, 21 listopada, przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień ustanowiono w 1973 r. w USA
w odpowiedzi na konflikt między Izraelem a Egiptem.Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach.
W naszym gimnazjum „Tydzień Życzliwości” rozpoczęliśmy 17 listopada.
Nasza akcja została zainaugurowana pisaniem listów i pozdrowień dla chorego Czarusia, które trafią do chłopca w piątek 21 listopada.
Tego dnia przed zajęciami edukacyjnymi Zarząd Samorządu Uczniowskiego będzie rozdawał wszystkim uczniom cukierki oraz przesyłał „iskierkę pozdrowień” pod hasłem:„Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta”.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego - Sławomir Dziembowski
20 LISTOPADA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
19.11.201420 listopada, przypada 55. rocznica uchwalenia
przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych
Deklaracji Praw Dziecka
oraz 25. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
W tym dniu w wielu krajach obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Z listu od Rzecznika Praw Dziecka:
"Zdaję sobie sprawę, że w Polsce Dzień Dziecka świętujemy 1 czerwca.
Uważam jednak, że warto wskazać datę 20 listopada, jako równie ważną dla dzieci.
To świetna okazja, by przypomnieć wszystkim, że każde dziecko to Człowiek, posiadający swoje prawa”
Marcin Brykczyński - " O prawach dziecka"
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
26.02.201625 listopada 2014 roku, będziemy obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia!
Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś, maskotka powstał 112 lat temu
i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe.
Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
25 listopada zabierz do szkoły swojego pluszowego przyjaciela
a zostaniesz zwolniony z odpowiedzi ustnej.Zarząd Samorządu Uczniowskiego
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Sławomir Dziembowski
Archiwum