OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
14.04.2015
NASI ARTYŚCI
21.01.2015
Dnia 9 stycznia 2015 r w sali reprezentacyjnej zamku
odbył się
VIII Miejski Konkurs Kolęd i Pastorałek.
Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Dominika Wilków z klasy 2e - III miejsce w kategorii solista
zaś duet
Mateusz Napiórkowski i Łukasz Skorupski z klasy 1d - III miejsce w kategorii zespół.
W ramach zajęć artystycznych uczniowie klas II
na zajęciach teatralnych, wokalnych i tanecznych przygotowali spektakl
"Opowieść wigilijna".
Dnia 19 grudnia 2014r. odbyła się premiera w szkole podczas obchodów Święta Szkoły.
Natomiast 10 stycznia 2015r. uczniowie wystawią spektakl dla dzieci i młodzieży
z Zespołu Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnego im. Marii Konopnickiej w Ostródzie.
ORSZAK TRZECH KRÓLI
08.01.2015
W dniu 6 stycznia ulicami naszego miasta przemaszerował po raz trzeci z roku Orszak Trzech Króli.
Udział w tym wydarzeniu staje się pięknym zwyczajem uczniów naszego gimnazjum.
Tym razem młodych ludzi przyszło wyjątkowo dużo. Wszyscy szli za gwiazdą naszego gimnazjum w trzecim z kolei, orszaku króla Baltazara. Uczniowie włączyli się w śpiewanie kolęd.
Na drodze pochodu obejrzeć można było scenki, w których między innymi zagrał Julian Knaf z klasy II C, przygotowany przez panią Iwonę Ciunelis.
W kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny na pokłon mędrców czekała Rodzina Święta.
W postaci Matki Bożej i świętego Józefa wcielili się Państwo Magdalena i Dariusz Popławscy,
ich córeczka była Dzieciątkiem Jezus.
Wszystkich uczestników orszaku można obejrzeć na stronie szkoły w albumie fotograficznym.
Anna Płotek - nauczyciel religii
AKADEMIA MŁODYCH INŻYNIERÓW - ZAJĘCIA
08.01.2015
12 stycznia w poniedziałek o godz. 14.30
zapraszamy na zajęcia
ROBOTYKI
grupę 3 - opiekun p. B. Jankowska-Iwaniec, sala 46
grupę 4 - opiekun p. J. Rogalski, sala 47
17 stycznia w sobotę o godz. 12.45
zapraszamy na zajęcia
KOŁA NAUKOWEGO
AKADEMII MŁODYCH INŻYNIERÓW
sala nr 3 - niski parter
- 19.12.2014
Tegoroczne obchody Święta Szkoły miały charakter turniejowy.
Zespoły klasowe rywalizowały ze sobą o tytuł "Super Klasy" w różnych konkurencjach – trochę na poważnie i trochę „z przymrużeniem oka”. Talentów mamy wiele, więc i konkurencji było kilka.
W stołówce szkolnej zabrzmiały najlepsze głosy szkoły – wystąpili soliści, duety a nawet tria. Laureatką konkursu "The Voice of Szkoła" została Julka Zielińska z klasy Ia. Jako, że „śpiewać każdy może” było też wspólne karaoke jurorów, publiczności i zawodników.
W sali gimnastycznej w Turnieju Wiedzy „1 z 13” (bo zespołów klasowych mamy 13) odbyły się potyczki „szkolnych super mózgów”. Uczestnicy odpowiadali na pytania z różnych dziedzin. Po zaciętej walce zwyciężyła Julka Kozłowska z klasy IIIa. Atrakcją turnieju był występ Kuby Wiśniewskiego z klasy I b, który w ciągu 56 sekund ułożył kostkę Rubika. W rolę znanego z telewizyjnej Familiady Karola Strasburgera wcielił się pan Jerzy Krezymon. „Suchary” w jego wykonaniu wywoływały salwy śmiechu.
W hali sportowej zmierzyły się ze sobą talenty plastyczne. Dwuosobowe reprezentacje klas malowały kredkami świecowymi „Mazurski pejzaż”. Zwyciężyła drużyna klasy IIa - Natalia Jabłonowska i Ola Potaś.
Równocześnie rozgrywany był także sportowy turniej klas "Ty decydujesz – ciułasz punkty, czy ryzykujesz". Klasowe „czwórki” walczyły zaciekle, a najlepsza okazała się reprezentacja klasy IIb.O punkty dla swoich zespołów walczyli też wychowawcy i współwychowawcy.
W ubijaniu piany z białek bezkonkurencyjne były panie Marzena Milewska i Małgorzata Groszkowska,
a w skokach przez skakankę wrażenie zrobili panowie Ryszard Iwaniec (maestria) i Jerzy Krezymon (oryginalność).
Po zsumowaniu punktów ze wszystkich konkurencji
tytuł "Super Klasy" zdobyli uczniowie klasy IIe.
Pani Dyrektor Wiesława Szczygielska wręczyła puchary, medale i dyplomy, a św. Mikołaj obdarował wszystkich słodkościami.W świąteczny klimat wprowadziło nas przedstawienie „Opowieść wigilijna” w wykonaniu Estrady Szkolnej pod kierunkiem pani Iwony Ciunelis. Pani Dyrektor złożyła wszystkim piękne życzenia świąteczne, a na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
Było radośnie i świątecznie, humory dopisywały, a następny turniej - już za rok!Katarzyna Ślusarz
koordynator zespołu ds. organizacji Święta Szkoły
STYPENDYŚCI MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO - MAZURSKIEGO
19.12.2014
W dniu 12 listopada 2014r. Zarząd Województwa przyjął listy rankingowe uczniów i uczennic szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko – mazurskiego, którzy zostali wytypowani do otrzymania stypendium.
Złożono 237 wniosków, 178 uczniów otrzymało dofinansowanie.Wśród tegorocznych stypendystów jest troje uczniów naszego gimnazjum:
- Maciej Koniecko – uczeń klasy 3a. Opiekunem Maćka jest p. Maria, Jolanta Karbowska – nauczycielka fizyki;
- Magdalena Śliwińska – uczennica klasy 2b. Opiekunem Magdy jest p. Małgorzata Wiergowska – nauczycielka matematyki;
- Adrian Kołakowski – uczeń klasy 2b. Opiekunem Adriana p. Hanna Żylińska – nauczycielka matematyki.
„Program stypendialny szansą na rozwój edukacyjny uczniów Warmii Mazur”
jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 9.1.3.
Celem wsparcia stypendialnego jest promowanie umiejętności i rozwijanie kompetencji uczniów szczególnie uzdolnionych, których niekorzystna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym. Wsparcie stypendialne przeznaczone jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze szczególnym uwzględnieniem uczniów mających wysokie osiągnięcia w zakresie nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych oraz uczniów mających utrudniony dostęp do wiedzy.STYPENDYSTOM I ICH OPIEKUNOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!
- 19.12.2014
W dniach 15 – 16 grudnia 2014 r.
w naszej szkole na II piętrze odbył się kiermasz ciast i ozdób świątecznych.
Organizacją przedsięwzięcia zajęli się uczniowie klas II i III.
Wypieki i ozdoby przynieśli uczniowie z całej szkoły.
W każdej klasie znalazł się ktoś, kto chciał mieć swój udział w akcji, ponieważ przyświecał jej szlachetny cel.
Cała kwota, a zebraliśmy rekordową sumę ponad 800 złotych, przeznaczona została na rehabilitację chorego Czarusia.
Gorące podziękowania adresujemy do Rodziców naszych gimnazjalistów.
Bez ich wsparcia kiermasz by się nie odbył.
AKCJA "SZLACHETNA PACZKA"
26.02.2016W grudniu 2014 r. roku Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie włączyło się do akcji „Szlachetna Paczka”.
Polegała ona na przygotowaniu prezentów dla wybranych wcześniej rodzin. Darczyńcy poznali potrzeby osób, którym pomagali, jednak rodziny nadal pozostały anonimowe.
Uczniowie przygotowywali w swoich klasach paczki zawierające wcześniej wylosowane przez gospodarzy karteczki z nazwami artykułów m.in. środki czystości, żywność, przybory szkolne oraz szczególne upominki. W szkole wszyscy- uczniowie, rodzice i nauczyciele chętnie zaangażowali się do pomocy i wspólnymi siłami udało się zebrać dużo paczek. Po spakowaniu wszystkich prezentów 18 grudnia 2014r. wybrane osoby zawiozły je do miejsc wyznaczonych przez organizatorów akcji.
Dzięki udziałowi Gimnazjum nr 1 w „Szlachetnej Paczce” wybrane rodziny otrzymały niezapomniany prezent świąteczny, a uczniom jest łatwiej dostrzegać potrzeby otaczających ich ludzi. Zaangażowanie w ten projekt było znakomitą lekcją empatii, wrażliwości i otwarcia się na potrzeby innych.Aneta Dudka - nauczycielka języka niemieckiego
- 17.12.2014
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres – rodzinny i radosny. Jednak nie wszystkie rodziny stać na suto nakryte stoły. Dlatego też grudzień w Polskim Czerwonym Krzyżu upływa pod znakiem "Czerwonokrzyskiej Gwiazdki" - ogólnopolskiej akcji pomocy świątecznej. PCK świąteczną pomoc niesie na terenie całego kraju i kieruje do najuboższych i opuszczonych, do rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci, do bezrobotnych, bezdomnych i chorych.
Również w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie prowadzone są działania pod hasłem "Czerwonokrzyska Gwiazdka”.
Do akcji pomocy świątecznej aktywnie włączyli się członkowie Szkolnego Koła PCK. Młodzi wolontariusze w piątek, sobotę i niedzielę (12, 13 i 14 grudnia) przeprowadzali zbiórkę artykułów spożywczych w markecie INTERMARCHE.
Serdecznie dziękujemy kierownictwu i personelowi sklepu za pomoc w zorganizowaniu naszego przedsięwzięcia.
Ludziom dobrej woli za życzliwość i ofiarność.
Natomiast za zaangażowanie i pomoc w zbiórce wszystkim wolontariuszom: Patrycji Siemińskiej, Marcie Kasińskiej z kl. I A; Michalinie Kołeckiej, Weronice Trzcinka, Wiktorii Kawczyńskiej, Alicji Szarżanowicz z kl. I B; Natalii Gaszyńskiej, Juliannie Lewandowskiej, Patrycji Pisarkiewicz z kl. I C; Kasi Turulskiej, Marcie Parandowskiej, Julii Brzozowskiej z kl. I D; Hani Dzitkowskiej, Paulinie Kaźmierczak z kl. II A; Wiktorii Grotowskiej, Magdzie Śliwińskiej, Katarzynie Mordzińskiej, Paulinie Oleszkiewicz z kl. II B; Michalinie Kowalskiej, Wojciechowi Brzozowskiemu z kl. III A
oraz opiekunkom Szkolnego Koła PCK - pani Marii Jolancie Karbowskiej i pani Annie Strzelec.
Wszystkim, którzy nawet najmniejszym gestem okazali wsparcie jeszcze raz bardzo dziękujemy!
To dzięki Wam możemy podarować potrzebującym radosne Święta Bożego Narodzenia.
Opiekun Szkolnego Koła PCK - Anna Strzelec
WARTO ZBIERAĆ ZUŻYTE BATERIE
26.02.2016Dnia 12.12.2014 r. w sali konferencyjnej Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca tegoroczną publiczną kampanię edukacujną Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego połączona z wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu ekologicznego "Baterie na wagę czystego środowiska".
Nasza szkoła za udział w akcji została nagrodzona fantomem do resuscytacji. Uczniowie, na zajeciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, będą mogli ćwiczyć w praktyce przywracanie akcji oddechowej i pracy serca w razie zaistnienia niewydolności krążeniowo - oddechowej.
Warto było zbierać zużyte baterie!
nauczycielka biologii - A. Chodukiewicz - Kalwińska
SZKOLNY KONKURS KOLĘD
15.12.201411 grudnia odbyły się eliminacje szkolne do Miejskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek.
Uczniowie przygotowali kolędy w dwóch kategoriach solista i zespół.
W kategorii solista uczestniczyło 8 uczniów, w kategorii zespoły 2 duety i kwintet.
W repertuarze pojawiły się utwory świąteczne, nie zabrakło również tradycyjnych kolęd tj. "Nie było miejsca dla ciebie", "Cicha noc" czy pastorałka "Jam jest dudka".
Uczestników oceniało jury w składzie pani Iwona Ciunelis - nauczycielka muzyki i pani Anna Płotek - nauczycielka religii.
W kategorii solista:
I miejsce - Dominika Wilków z klasy II e
II miejsce - Wojciech Brzozowski klasa III a i Katarzyna Turulska klasa I d
III miejsce - Mateusz Napiórkowski z klasy I d
W kategorii zespół:
I miejsce zajął duet Mateusz Napiórkowski & Łukasza Skorupski z klasy I d
Wyróżnienie otrzymał kwintet uczennic klas II.
Uczniowie, którzy otrzymali I miejsca w obu kategoriach reprezentować będą szkołę podczas eliminacji miejskich.
KAMPANIA "BIAŁA WSTĄŻKA"
09.09.2015Kobiety i mężczyźni mają takie same prawa.
Nie istnieją żadne dokumenty, w których stwierdza się, że może być inaczej.
Prawa kobiet są prawami człowieka.
To proste stwierdzenie, ale bardzo często nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości.Kampania „Biała Wstążka” symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia i powiedzenia stanowczego NIE w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.
Kampania oznacza nie tylko deklaracje wyrzeczenia się stosowania przemocy, ale także reagowania, gdy jest się świadkiem takiej sytuacji bez względu na to czy będzie to przemoc fizyczna czy psychicznaKampania odbywa się w ramach światowych 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć.
25 listopada Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet
to początek 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet –
upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka,
sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany.6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych.
16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka –
jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.„Biała Wstążka” ma uzmysłowić mężczyznom, że przemoc może spotkać jego matkę, siostrę, dziewczynę, żonę lub koleżankę oraz, że dzięki postawie polegającej na nietolerowaniu przemocy wobec kobiet możemy skutecznie walczyć z tego typu zachowaniami.
Często zadajemy sobie pytanie, co ja mogę?
Czy to jest moja sprawa?
Otóż wielu z mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy z tego,
że poprzez odpowiednie reagowanie mają ogromny wpływ na eliminowanie przemocy wobec kobiet.Pedagog - Anna Kuźniar
KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!
12.12.2014
- 09.12.2014
WOLONTARIAT - RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ
To hasło przyświecało obchodom Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które miało miejsce w dniu 5 grudnia 2014 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie. Była to już kolejna edycja tego święta w naszej szkole, którą realizujemy w ramach lokalnego projektu edukacyjnego „Młodzi Ostródzianie rozkochani w swej krainie”. Nadrzędny cel przyświecający tej imprezie to podejmowanie działań na rzecz budowania aktywnego obywatelstwa.
Idea wolontariatu sięga już XVIII wieku, jednakże oficjalne ustanowienie Dnia Wolontariusza przez ONZ nastąpiło dopiero w 1986r. Od tego czasu dzień 5 grudnia jest okazją do tego, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają wolontariusze z całego świata w niesienie pomocy innym. Ważnym aspektem związanym z pracą wolontariacką jest to, że pomaganie innym ma zbawienny wpływ także na tych, którzy tę pomoc niosą. Wolontariat wyrabia w nich postawę odpowiedzialności i współdziałania. W naszym mieście prężnie działa młodzież w Klubach Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu oraz Szkolnych Kołach Wolontariatu. W swojej pracy ci młodzi ludzie podejmują wiele działań, które służą potrzebującym. Piątkową galę w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie w pełni dedykowano jednemu z podopiecznych - małemu Czarkowi, o którego powrót do zdrowia dzielnie zabiegają „dobre serca” ze wszystkich szkół w mieście biorąc udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek.
Impreza w Gimnazjum nr 1 miała charakter lokalny. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz p. Czesław Najmowicz, Starosta p. Andrzej Wiczkowski, Warmińsko – Mazurski Lider Młodzieżowego Wolontariatu p. Jolanta Dakowska, ksiądz prałat Roman Wiśniowiecki, dyrektorzy szkół z miasta i gminy Ostróda wraz z opiekunami i młodzieżą działającą w Szkolnych Klubach Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu oraz wiele osób, dla których praca na rzecz drugiego człowieka jest istotnym aspektem w relacjach międzyludzkich. Z ramienia Marszałka Województwa obecna była p. Elżbieta Mierzyńska.
Wolontariusze z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Jasińskiej, Bożeny Jankowskiej-Iwaniec i Iwony Ciunelis przygotowali program artystyczny z wykorzystaniem miniatury teatralnej pt. „Pomoc” oraz oprawę muzyczną, do przygotowania której zaproszono także młodzież z Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Ostródzie oraz z Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu.
W roli prowadzących wystąpili: Mateusz Rogaski z kl. III a i Katarzyna Pirożek z kl. II d. Całości tego miłego święta dopełniła słodka niespodzianka, którą ufundowało Starostwo Powiatowe w Ostródzie.Joanna Jasińska
Archiwum
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie