Nowa galeria została dodana do albumu FoTo.
Mistrzowska Plażówka
13.06.201311.06.2013 w Dźwierzutach odbyły się
Mistrzostwa Województwa Warmińsko - Mazurskiego
Szkolnego Związku Sportowego Szkół Gimnazjalnych w Siatkówce Plażowej.
W turnieju wzięło udział 6 drużyn dziewcząt: Olsztyn-Gimnazjum nr 23, Ząbrowo, Bartoszyce, Giżycko, Dźwierzuty i Ostróda-Gimnazjum nr 1.
Dziewczęta podzielone były na dwie grupy. Grały systemem "każdy z każdym".
Nasze dziewczęta wygrały każdy mecz i zdobyły zwycięstwo.
Były najlepsze!
Skład drużyny:
Monika Hryniewicka
Marta Kosobucka
Aleksandra Polak
Drużynę chłopców pod opieką p. Marcina Babalskiego reprezentowało Gimnazjum nr 2 w składzie:
Kacper Wojciechowski
Marcin Piątek.
Chłopcy zajęli III miejsce.
VAnna Strzelec
Wspomnienia z wycieczki...
13.06.2013Mazurskie cepry w Tatarach
Po trzech latach nauki w gimnazjum czas na odrobinę odpoczynku i rozluźnienia. Uczniowie klasy III a i III b z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie, chcąc odstresować się od codziennej nauki i przygotować się na otrzymanie wyników egzaminu gimnazjalnego, wraz z nauczycielami wybrali się na pięciodniową wycieczkę do małej miejscowości Murzasichle położonej niedaleko Zakopanego.
28 maja równo o północy w liczbie 34 uczniów i 5 opiekunów spotkaliśmy się pod budynkiem szkoły, a kilka minut później ruszyliśmy w drogę. Mimo późnej pory tylko nieliczne osoby spały. Podekscytowana reszta śmiała się i rozmawiała.
Podróż minęła zaskakująco szybko i już przed godziną 11 byliśmy w pięknym ośrodku w Murzasichle, skąd mieliśmy doskonały widok na Tatry. Nie czekając ani chwili dłużej od razu udaliśmy się do Zakopanego, gdzie miła pani przewodniczka oprowadziła nas po symbolicznych miejscach jakimi są na przykład Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej czy Kaplica w Jaszczurówce. W międzyczasie dużą atrakcją okazał się widok odważniaka, skaczącego na bungee.
Po zwiedzaniu mieliśmy trochę czasu wolnego na zakup pamiątek i spacer do Krupówkach.Po powrocie do ośrodka szybko zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy pyszną obiadokolację, a następnie właścicielka ośrodka, ubrana w strój góralski, opowiadała nam o genezach nazw miejscowości górskich oraz o kulturze i tradycjach panujących w tamtych regionach. Mieliśmy również okazję spróbować oryginalnego oscypka z bacówki. Mniam…, bo z certyfikatem!
Następnego dnia, wszyscy spotkaliśmy się na śniadaniu i po napełnieniu brzuchów, gotowi na nowe przygody razem z przewodnikiem ruszyliśmy do Doliny Kościeliskiej, gdzie czekała nas spora trasa do pokonania. Pomimo deszczu z uśmiechami na twarzy dzielnie wspinaliśmy się pod górę, aż dotarliśmy do Jaskini Mroźnej. Idąc wzdłuż wąskich korytarzy wiele z nas, widząc różnokształtne stalagmity, nie dowierzało, że zrobiła to natura bez jakiejkolwiek pomocy człowieka.
Po Jaskini Mroźnej nastąpiła kolejna, długa wędrówka do Smoczej Jamy - stromego tunelu wspinaczkowego z systemem łańcuchów pomocniczych. Przechodząc przez ten korytarz wielu z nas odkryło swoje lęki, a zarazem stawiło czoła własnym znanym i nieznanym strachom. No i był sukces – wszystkim udało się pokonać tunel. W drodze powrotnej odwiedziliśmy bacówkę Wyżnia Kira Miętusia i mogliśmy zakupić oscypki prosto z wędzenia.
Zmoknięci, ale w dobrych humorach wróciliśmy do ośrodka, gdzie wieczorem czekały na nas kiełbaski i kaszanki z grilla. Po zjedzeniu odbyło się karaoke. Początkowo nieśmiało śpiewali chłopcy, a później dołączyły się dziewczyny i tak już całkiem otwarcie wszyscy śpiewaliśmy bardziej i mniej znane piosenki. Gdyby nie cisza nocna, śpiew trwałby pewnie do późnych godzin nocnych, jednak trzeba było wyspać się przed kolejnym, ekscytującym dniem.
W piątek atrakcje zaczęliśmy od kolejki krzesełkowej, którą wjechaliśmy na Gubałówkę. Tam spacerowaliśmy, a potem pieszo zeszliśmy w dół. Udaliśmy się do autokaru i przejechaliśmy pod Wielką Krokiew. Na miejscu czekała na nas kolejna kolejka krzesełkowa, jadąca na samą górę skoczni. Nikt z nas nie odważył się zostać Małyszem. Zjechaliśmy wyciągiem.
Wróciwszy do ośrodka mieliśmy czas na przygotowanie się na ostatnią atrakcję naszej wycieczki, a mianowicie Termy Szaflary, do których po południu udała się część grupy. Inni zdecydowali się pójść na lody na Krupówki.
Po zgromadzeniu się wszystkich z powrotem w ośrodku, odbył się konkurs wiedzy o regionie, w którym się znajdowaliśmy. Zwycięzcą okazał się uczeń klasy III a Tomek, który musiał stoczyć zażartą walkę z koleżanką z klasy Eweliną. Tomek w nagrodę otrzymał pamiątkową poduszkę z Zakopanego.
Rano wszyscy z niechęcią schodzili na śniadanie, gdyż wiedzieli, że to ostatni posiłek jedzony w tym ośrodku. Mając na uwadze to, że zaraz po śniadaniu wyruszamy z powrotem do Ostródy, każdy konsumował bardzo wolno, byle być chwilę dłużej w Murzasichle. Niestety moment wyjazdu musiał nadejść i tak chwilę przed godziną 8 wyruszyliśmy z miejsca pobytu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald's świętując Dzień Dziecka. Około 18 za oknami autokaru nie mieliśmy już Tatr, lecz nasze ostródzkie ulice i budynki.
Już niedługo gimnazjum będzie tylko wspomnieniem, a wycieczka w góry z kolegami i koleżankami oraz nauczycielami na pewno zajmie ważne miejsce podczas opowiadań najlepszych historii przeżytych podczas tych trzech lat.Natalia Martyniak, kl. III a
PLAZÓWKA...
04.06.2013
W dniu 29 maja na boiskach przy ul. Piastowskiej odbyły się
Powiatowe Eliminacje w Piłce Siatkowej Plażowej
Szkół Gimnazjalnych Dziewcząt i Chłopców.
Dziewczęta Gimnazjum nr 1 wygrały turniej i uzyskały awans do finału wojewódzkiego,
chłopcy zajęli drugie miejsce i na decyzję o awansie muszą cierpliwie czekać.
Dziewczęta wystąpiły w składzie:
Monika Hryniewicka
Marta Kosobucka
Aleksandra Polak
Chłopców reprezentowali:
Adrian Krawczyk
Mateusz Tadajewski
Miłosz LewandowskiMarzena Milewska
- 03.06.2013
O trudnych sprawach ...
...w ciekawy sposób 29 maja 2013 roku uczniowie klas III Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie mieli okazję spotkać się z p. Ute Horn - lekarką i autorką wielu książek z dziedziny małżeństwa.
W trakcie wykładu młodzież dowiedziała się o wielu interesujących sprawach dotyczących ich dojrzewania, zmian fizjologicznych, jak i psychicznych.Pani Ute Horn – matka siedmiorga dzieci zwróciła uwagę na znaczenie uczuć w życiu każdego człowieka.
Miłość, przyjaźń, wierność i uczciwość to te cechy, których powinniśmy nie tylko szukać u innych, ale także samemu okazywać.
Małżeństwo z Niemiec w sposób niezwykle profesjonalny podzieliło się z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów swoją wiedzą i doświadczeniem.
Wykazało się także ogromnym zrozumieniem i życzliwością.
Pani Ute Horn wraz z mężem - Thomasem – chętnie odpowiadali na pytania i wątpliwości uczniów klas trzecich.
Niełatwy temat wykładu: "Przyjaźń, miłość i seksualność” przekazany w ciekawy sposób, pozwolił naszej młodzieży na poszerzenie wiedzy w tym zakresie.Ute i Thomasowi Horn życzymy wytrwałości i radości z pracy dla drugiego człowieka.
Spotkanie to doszło do skutku dzięki inicjatywie p. Beaty Szwarc – Kołak – mamy jednego z uczniów naszej szkoły.
Anna Strzelec
FESTIWAL TAŃCA MŁODYCH OSTRÓDZIAN
02.06.2013FESTIWAL TAŃCA MŁODYCH OSTRÓDZIAN
W środę 29 maja 2013 roku ostródzki Amfiteatr gościł uczestników podsumowania lokalnego projektu edukacyjnego
„MŁODZI OSTRÓDZIANIE ROZKOCHANI W SWEJ KRAINIE”.
Wybór miejsca spotkania był nieprzypadkowy, gdyż na scenie obiektu odbył się „FESTIWAL TAŃCA MŁODYCH OSTRÓDZIAN”.
Podczas dwugodzinnego widowiska zaprezentowało się 11 grup tanecznych z ostródzkich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.
Festiwal miał charakter przeglądu, a jego gospodarzem było Gimnazjum nr 2 z Ostródy.
Uczestnicy imprezy zaprezentowali ciekawe układy choreograficzne i dobry poziom wykonania we wszystkich kategoriach tanecznych.
Dzieci i młodzież biorąca udział w Festiwalu otrzymały pamiątkowe dyplomy i statuetki.Nasze gimnazjum reprezentowała powstała niespełna trzy tygodnie temu grupa taneczna „Pod Kontrolą” w układzie pt.: „Taneczna kompilacja - hip-hop, dancehall, house”.
Grupę tworzą dziewczęta, miłośniczki tańca nowoczesnego.Słwomir Dziembowski
- 08.09.2015
Wieczorek poetycki z Czesławem Miłoszem
Rok szkolny w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie upływa w myśl hasła:
Szkołę odkrywam na nowo.
Poszczególnym miesiącom patronują kolejno Polscy Nobliści.
Maj był miesiącem poświęconym Czesławowi Miłoszowi. W związku z tym zespół nauczycieli języków obcych uczących w tej szkole zorganizował w dnia 28 maja 2013r. Wieczorek poetycki z Czesławem Miłoszem.O Miłoszu, Polskim Nobliście, już wiele wiemy w naszym gimnazjum, tym razem jednak skupiliśmy się na związkach Miłosza z Ameryką, gdzie mieszkał blisko 40 lat. To właśnie w Berkeley poeta spędził najbardziej twórczą część swego życia. Zaprezentowany program miał za zadanie sportretować Miłosza jako jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej kultury światowej. Zajęcie tego miejsca było przez niego możliwe dzięki pobytowi w USA, w wielokulturowym tyglu, gdzie ogniskowały się wszystkie problemy i konflikty współczesności.
Młodzież przedstawiła zgromadzonym gościom najwybitniejsze wiersze poety (m.in. Wiara, Nadzieja, Miłość czy Moja wierna mowo, Dar), recytując je po angielsku, polsku i niemiecku. Niekiedy odzywał się sam poeta, w którego wcielił się uczeń kl. III c Mateusz Jaworski. W zainscenizowanej kawiarni mogliśmy usłyszeć rozmowę krytyków literackich (Grzegorz Stempniak kl. I d i Mateusz Rogaski kl. I a) na temat twórczości autora Zniewolonego umysłu. Dobrą ilustracją przedstawienia były fragmenty filmu Czarodziejska Góra. Amerykański portret Czesława Miłosza, a także prezentacja multimedialna przygotowana przez p. K. Wojciechowską.
Wieczorek poetycki przygotowany przez naszych utalentowanych gimnazjalistów pod kierunkiem pań A. Dudka i M. Groszkowskiej pozwolił zastanowić się nad dorobkiem twórczym Noblisty, skłonił do refleksji nad bogactwem jego poezji. Przy kawie i cieście miło przeżyliśmy tę duchową ucztę.
Małgorzata Groszkowska
STYPENDYSTKA URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO
28.05.2013
BASIA LASKOWSKA z kl. II D i pani HANNA ŻYLIŃSKA„Kiedy są już klucze do przyszłości, chodzi tylko o to, żeby dobrać do nich odpowiednie zamki".
Niewiele osób może poszczycić się tym, iż te zamki z sentencji Jacka Wejrocha już dobrało,
jednak w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie jest uczennica w kl. II d,
która nie tylko trafnie dobrała klucze do zamków, ale także otworzyła nimi niejedne drzwi.
Tą niezwykłą uczennicą jest Barbara Laskowska – stypendystka projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
Jej opiekunem jest p. Hanna Żylińska. Swoje zdolności Basia przekłada zarówno na oceny z poszczególnych przedmiotów, jak i na udział w najważniejszych konkursach szkolnych i poza szkolnych. Barbara Laskowska w tym roku szkolnym otrzymała średnią ocen 5,77 i była to druga średnia ocen w całym gimnazjum. Jednak znacznie cenniejsze jest to, iż wysokie wyniki w nauce mają swoje odzwierciedlenie w zdobytych miejscach w konkursach z różnych dziedzin. Barbara jest bowiem wszechstronnie uzdolniona. Obok ogromnego zaangażowania w rozwój nauk ścisłych wyróżnia się talentem recytatorskim. Nie ma akademii czy święta w szkole, które mogłoby się odbyć bez nadzwyczajnych interpretacji wierszy młodej artystki. Basia bierze udział w konkursach recytatorskich. W tym roku zajęła II miejsce na szczeblu miejskim (a w ubiegłym I i zakwalifikowała się do etapu rejonowego), brała także udział w szkolnym konkursie pięknego czytania i w wieczornicy o Ryszardzie Riedlu.Barbara chętnie podejmuje dodatkowe zadania i nie boi się wyzwań. Nie jest jej obca ani tematyka religijna, ponieważ zajęła I miejsce w konkursie Wiedzy Religijnej, ani tematyka pożarnicza, gdyż brała udział w konkursie Wiedzy Pożarniczej na szczeblu miejskim i zakwalifikowała się do etapu ustnego. Zajęła także II miejsce w Turnieju Wiedzy o Regionie „HEJ, MAZURY JAK WY CUDNE”. Największą miłością Barbara darzy nauki przyrodnicze i matematyczne i w tej dziedzinie odnosi największe sukcesy. Brała udział w konkursie biologicznym, konkursach matematycznych – Kangur, Pingwin i Genius-Logicus. Odniosła także sukces na forum konkursu „Szkolny Noblista”. Matematyczne zdolności pomogły jej w Turnieju w Szachach, w którym to zdobyła I miejsce. Już w II klasie Basia dzięki swojej pracowitości i obowiązkowości, podjęła wyzwanie udziału w konkursach kuratoryjnych z j. polskiego, matematyki, biologii, geografii i j. angielskiego. Uczennica wyznaje zasadę, iż „w zdrowym ciele, zdrowy duch” i dlatego nieobcy jest jej sport i aktywność fizyczna. W eliminacjach miejskich Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Donalda Tuska zajęła wraz z drużyną II miejsce.
To, co było jej ogromnym osobistym sukcesem popartym wiedzą i pracowitością, to awans do II etapu (wojewódzkiego) Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów w Toruniu.
Basia Laskowska to nie tylko ambitna i zaangażowana w życie klasy i szkoły uczennica. To przede wszystkim bardzo skromny i życzliwy młody człowiek. Śmiało można powiedzieć, iż jest ambasadorką szkolnego motta „Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie”. Odznacza się bowiem wrażliwością na potrzeby innych. Aktywnie pomaga tym, którzy tej pomocy potrzebują. Uczestniczy w akcjach charytatywnych, w Akcji Warto Być Dobrym i Zbiórkach Żywności. Barbara Laskowska umie współdziałać w grupie, jest koleżeńska i pomocna. Jej życzliwość i kultura osobista sprawiają, że ma liczne grono przyjaciół.
Basiu – tak trzymaj!
Katarzyna Fijas
X Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Filmie
02.06.2013
X Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Filmie
Stałym elementem kształcenia humanistycznego w gimnazjach jest edukacja filmowa.
Znajomość podstawowych środków wyrazu artystycznego stosowanych w sztuce filmowej jest kluczem do kształtowania umiejętności odbioru tego typu przekazu. Już bowiem od najmłodszych lat trzeba przygotować uczniów do roli wymagających i wyrobionych widzów, którzy nie boją się filmów trudnych i ambitnych.Aby sprostać tym zadaniom, już po raz dziesiąty w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie 24 maja 2013r. odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Filmie. Możliwość zorganizowania cyklicznej imprezy pokazuje, że przygoda z X Muzą może być dla młodzieży gimnazjalnej dopełnieniem lekcji języka polskiego, wręcz integralną jego częścią.
Organizatorki konkursu (I. Ciunelis, K. Fijas, M. Groszkowska, M. Wiergowska) tegoroczne zmagania konkursowe skoncentrowały wokół filmów kostiumowych i historycznych, znajomości konkursów filmowych na świecie czy sylwetek aktorów z filmów w tym roku nominowanych do Oscara. Wcześniej również każda z rywalizujących drużyn musiała wykonać zadanie praktyczne, w tym roku miał być to zwiastun filmu kostiumowego. Pokazom zwiastunów towarzyszyły salwy śmiechu widzów i podziw dla poczucia humoru realizatorów. Do zabawy udało się zaprosić opiekunów drużyn, którzy mogli dla swoich podopiecznych zdobyć punkty, odgadując tytuły filmów, które prezentowali im ich uczniowie w postaci kalamburów. W jury obok Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie p. Wiesławy Szczygielskiej zasiedli pasjonaci filmu p. Marta Grabowska i p. Maciej Szwarc, który również zaprezentował część swojej kolekcji mundurów wojskowych.
Laureaci konkursu (I miejsce - Gimnazjum nr 1 w Ostródzie, którą przygotowała p. Anna Surowiec-Kant; II miejsce – Publiczne Gimnazjum w Stębarku; III miejsce - Publiczne Gimnazjum w Lubawie) zostali nagrodzeni dyplomami, książkami i upominkami, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców Gimnazjum nr 1, Wójta Gminy Ostróda i Biuro Promocji Ostródy.
Konkurs był okazją do dobrej zabawy i być może ktoś z jego uczestników połknie filmowego bakcyla…
Małgorzata Groszkowska
BIOLOGICZNE „ŁAMANIE GŁOWY” NA POZIOMIE SZKOLNYM
02.06.2013BIOLOGICZNE „ŁAMANIE GŁOWY” NA POZIOMIE SZKOLNYM
Dnia 23 maja 2013r. w naszym gimnazjum odbył się
Szkolny konkurs biologiczny dla klas I-III.
W konkursie wzięło udział 29 uczniów z klas I-III, którzy rozwiązywali zadania biologiczne o różnym stopniu trudności.Najbardziej wyrównany (i bardzo wysoki) poziom prezentowali uczniowie z klas III - trzy uczennice zajęły wspólnie I miejsce osiągając maksymalną ilość punktów.
Wyniki konkursu:
INDYWIDUALNE
KLASY I
I miejsce
Magda Brzózka kl.I D – 27/32 pkt
II miejsce
Marta Niedżwiecka kl.I D – 23/32 pkt
III miejsce
Julia Kozłozwska kl.I A – 22/32 pkt
KLASY II
I miejsce
Michał Gackowski kl.II D – 24/33 pkt
II miejsce
Agnieszka Zawadzka kl.II B – 22,5/33 pkt
III miejsce
Aleksandra Zdanowicz kl.II B – 22/33 pkt
KLASY III
I miejsce
Rozanna Pietrzyk kl.III F – 12/12 pkt
Sylwia Siwczak kl.III A – 12/12 pkt
Marika Stawicka kl.III A – 12/12 pkt
KLASOWE
KLASY I
MIEJSCE
KLASA
ŚREDNIA PUNKTÓW
I
I D
23,67/32
II
I A
19,5/32
III
I B
17,33/32
KLASY II
MIEJSCE
KLASA
ŚREDNIA PUNKTÓW
I
II B
21,83/33
II
II D
21,67/33
III
II C
18,83/33
KLASY III
MIEJSCE
KLASA
ŚREDNIA PUNKTÓW
I
III A i III F
10,67/12
II
III D
9,33/12
III
III E
8/12
Arletta Chodukiewicz-Kalwińska
Turniej Piłki Nożnej Chłopców
26.05.2013
W dniu 22 maja 2013 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego po raz drugi w obecnym roku szkolnym odbył się
Turniej Piłki Nożnej Chłopców klas III.
Tym razem uczestnicy turnieju zamienili salę sportową na boisko „Orlika” przy ulicy 21- go Stycznia.
Do Turnieju przystąpiło 6 drużyn reprezentujących wszystkie klasy III.
Ponownym zwycięzcą Turnieju została reprezentacja chłopców z klasy III C.
Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z klasy III B.
Najniższy stopień podium wywalczyli chłopcy z klasy III E.
A oto pozostałe miejsca rywalizacji sportowej:
IV miejsce zajęła reprezentacja klasy III D,
V miejsce zajęli chłopcy z klasy III F,
VI miejsce w piłkarskiej rywalizacji przypadło reprezentacji klasy III A.
Królem strzelców z dorobkiem 6 bramek został
Dawid Kawka z klasy III B.Zapraszamy do obszernej fotorelacji z zawodów.
TO BYŁA WYCIECZKA!
08.09.2015
Od dawna wiedzieliśmy, że chcemy jechać nad polskie morze.
Jako cel, wybraliśmy Smołdziński Las w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego.
Po drodze zajechaliśmy do Muzeum Zamkowego w Malborku, aby obejrzeć arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza.Po zimnym początku maja, aura mile nas zaskoczyła.
Bałtyk przywitał nas słońcem, błękitem morza i wiosennym deszczykiem.
Wędrówka po Wydmach Czołpińskich, gdzie nie tylko mogliśmy obserwować zaborczość piasku oraz próby stawiania oporu przez las sosnowy, ale zobaczyć największą w Polsce "piaskownicę", okazała się niezapomnianym przeżyciem.
Nasz wyjazd okazał się strzałem w dziesiątkę.
Przywieźliśmy wspaniałe wspomnienia i zdjęcia.
Dziękujemy wszystkim za przemiłą atmosferę.
Aneta Dudka
W KRAINIE KRÓLA MACIUSIA I
08.09.2015„Turniej z Korczakiem w tle”
„ Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Pod tym hasłem przebiegała impreza podsumowująca projekt edukacyjny
„ELEMENTARZ KORCZAKA”,
która miała miejsce w Gimnazjum Polskich Noblistów w Ostródzie w dniu 10 maja 2013r.
Na święcie dworu w królestwie króla Maciusia I zjawili się dziecięcy goście z następujących ostródzkich szkół:
Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 5.
Impreza w klimacie dworskim miała charakter międzyszkolnego turnieju,
w którym reprezentanci wymienionych szkół mogli wykazać się iście rycerskimi zdolnościami,
takimi jak: sprawność, męstwo oraz wiedza.Królewscy ministrowie przygotowali kalejdoskop różnorodnych zadań.
Były konkurencje sportowe i te dotyczące sprawdzenia wiedzy o Januszu Korczaku,
było zadanie plastyczne polegające na namalowaniu portretu króla Maciusia I oraz arcytrudne zadanie dotyczące przedstawienia scenki na temat dowolnie wybranego prawa dziecka.Zwycięzcami turnieju została druzyna ze Szkoły Podstawowej nr 5,
drugie miejsce zajęła druzyna ze Szkoły Podstawowej nr 3, a trzecie druzyna ze Szkoły Podstawowej nr 4.
Wszyscy uczestnicy imprezy dostali pamiątkowe dyplomy i słodkie nagrody oraz zrobili sobie zdjęcia z królem Maciusiem I.Było gwarnie i wesoło, a rywalizacja między drużynami choć zacięta,
przebiegała w iście przyjaznej atmosferze.Joanna Jasińska
WARSZTATY NA UWM
14.05.2013
Przyszli Nobliści na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim
Wysoce wyedukowana biologicznie grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie
9 maja wzięła udział w V Ogólnopolskich Warsztatach
„DNA - Encyklopedia Życia”.Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o GMO (żywności zmodyfikowanej genetycznie) – mniej się jej boimy, bardziej rozumiemy, że to konieczność nowych czasów. Uczestniczyliśmy w zajęciach poświęconych bioterroryzmowi (strach się nie bać), by potem próbować zidentyfikować ślady zbrodni dokonanej na terenie UW-M. Identyfikacja śladów przebiegła pomyślnie, jednak sprawca nie został wykryty, a w dodatku „denat” uciekł.
Wysłuchaliśmy interesującego wykładu o DNA.
Ciekawe, że niektórzy z nas maja w DNA gen Robin Hooda (to ci, na których można zawsze liczyć),
inni mają gen agresji (to ci, na których nie można liczyć),
jest także gen „skoku w bok” (mają go ci, na których nie można i można liczyć…?).Wzięliśmy udział w konkursie wiedzy o DNA – wyniki i nagrody będą za miesiąc.
Najbardziej wyczerpujące były ćwiczenia laboratoryjne. Wymagały dużo aktywności, uwagi i zaangażowania. Rozpoznawaliśmy grupy krwi na podstawie aglutynacji, izolowaliśmy DNA metoda kuchenną, prowadziliśmy obserwacje mikroskopowe preparatów trwałych i wykonanych własnoręcznie – obserwowaliśmy m.in. komórki nowotworowe, grzyby, roztocza.
Robiliśmy wiele innych rzeczy, które były tak skomplikowane, że sami nie wiemy do końca co robiliśmy.Całodzienne zajęcia w postaci wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych wyczerpały młode „mózgi biologiczne” żądne genetycznej wiedzy. Po nocnej regeneracji w pełni sił wróciły na wysokie obroty.
Bardzo dziękujemy Marcinowi Martyniak za zaproszenie.
Arletta Chodukiewicz-Kalwińska
APEL - ŚWIĘTA MAJOWE
09.05.2013MAJOWE ŚWIĘTA
w wykonaniu I D i II ANadszedł maj. Jest ciepło, wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Ale maj to też miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami, jak chyba żaden inny.
1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2 maja to Dzień Flagi,
z kolei 3 maja to w tym roku 222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Jednak to nie wszystkie święta, bowiem 8 maja przypada 68. rocznica zakończenia II wojny światowej, zaś 9 maja został okrzyknięty Dniem Europy.O tych właśnie ważnych świętach, o których powinien pamiętać każdy Polak,
uczniowie klas I d i II a pod kierunkiem p. Anny Surowiec-Kant i p. Anety Dudka
7 maja przygotowali apel.
Wykorzystując słowo, muzykę i obraz, w ciekawy sposób
przybliżyli społeczności uczniowskiej Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie
najważniejsze informacje o wydarzeniach,
które niewątpliwie wpłynęły na losy naszego kraju.
Całość uświetnił piękny śpiew dziewcząt z Estrady Muzycznej prowadzonej przez p. Iwonę Ciunelis.Na koniec p. dyrektor Wiesława Szczygielska przeczytała preambułę Konstytucji RP
i podziękowała uczniom i ich opiekunom za piękną lekcję historii i wspaniały występ.Anna Surowiec-Kant
Archiwum
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie