Bezpieczny telefon komórkowy, zasady bezpieczeństwa w sieci
Telefony komórkowe, komputery, poczta elektroniczna i Internet dają naszym dzieciom możliwości komunikacji, których my nie znaliśmy. Najczęściej korzystają z tych środków rozsądnie, informując nas, gdzie są, utrzymując kontakty z przyjaciółmi, odrabiając lekcje itd. Czasami jednak używają ich do celów, które są według nas niewłaściwe.
Czym jest zjawisko „wirtualnego prześladowania”?
Wirtualne prześladowanie to elektroniczna kontynuacja znanego nam ze szkół wyśmiewania, upokarzania i zastraszania. W ten sposób zachowują się zwykle nastolatki w stosunku do swoich rówieśników, korzystając z sieci lub telefonów komórkowych, najczęściej w sposób anonimowy. Do wirtualnego prześladowania dochodzi zwykle za pośrednictwem wiadomości tekstowych wysyłanych z telefonów komórkowych lub poczty elektronicznej, wiadomości błyskawicznych, blogów w witrynach społeczności internetowych czy stron internetowych. Prześladowanie przybiera różne formy: od rozpowszechniania fałszywych plotek oraz krępujących zdjęć innych osób po wysyłanie obraźliwych wiadomości, regularne molestowanie (czasami seksualne), śledzenie, grożenie, a nawet wymuszanie. Między znęcaniem się nad słabszymi w tradycyjnym znaczeniu a wirtualnym prześladowaniem istnieją dwie zasadnicze różnice. Po pierwsze, dzięki nowoczesnym technologiom internetowy prześladowca może bardzo szybko rozpowszechniać obraźliwe wiadomości. Krępujące zdjęcie wykonane telefonem komórkowym można na przykład w ciągu kilku minut wysłać do kilkunastu osób z klasy. Po drugie telefony komórkowe, komputery i Internet dają poczucie anonimowości, które zachęca do stosowania bardziej drastycznych form nękania.
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i telefonu komórkowego oraz konsekwencje „wirtualnego prześladowania” omówił uczniom klas I funkcjonariusz Straży Miejskiej pan Robert Kwiatek.
Pedagog szkolny mgr Anna Kuźniar