HIV, AIDS, wirus HPV i inne choroby przenoszone drogą płciową.
Choroby przenoszone drogą kontaktów płciowych towarzyszą ludzkości od zarania. Do niedawna dla podkreślenia sposobu zarażania się nimi nazywano je chorobami wenerycznymi. Nazwa „choroby weneryczne” ma wieloletnią tradycję i w odbiorze społecznym wyraźnie negatywne, wręcz dyskryminujące znaczenie.
W powszechnym odbiorze społecznym do chorób wenerycznych zalicza się kiłę, rzeżączkę oraz AIDS. Tymczasem drogą kontaktów seksualnych przenoszonych jest wiele innych chorób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) usunęła z oficjalnej terminologii określenie „choroby weneryczne” i zaleciła dla całej tej grupy nową nazwę „choroby przenoszone drogą płciową”.
Zaliczamy do nich:
- nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (NGU),
- rzeżączkę,
- drożdżycę dróg moczowo-płciowych,
- kłykciny kończyste,
- rzęsistkowicę,
- opryszczkę narządów płciowych,
- kiłę,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B,
- chlamydiozę,
- zakażenia wywołane bacterial vaginosis.
Brakom w edukacji zdrowotnej i zarazem seksualnej należy przypisać fakt, że choroby te nie są traktowane jako kategoria chorób zakaźnych. Zakażenia przenoszone drogą płciową są chorobami poważnie zagrażającymi zdrowiu, a nawet życiu. Mogą powodować niepłodność kobiet i mężczyzn, poronienia nawykowe, porody przedwczesne, porody martwych płodów, zapalenia przydatków macicznych, utratę wzroku, uszkodzenia mózgu, oszpecenia, nowotwory. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową zagraża również noworodkom, które mogą się nimi zarazić od matki. W opinii ekspertów WHO choroby przenoszone drogą płciową przybrały charakter epidemii ogólnoświatowej, i to zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Według danych co roku na świecie zdarza się ponad 250 mln nowych zachorowań na te choroby.
O możliwości zakażenia decydują tzw. ryzykowne zachowania a nie przynależność do określonej grupy. Ogólnie mówi się, że tylko unikanie „ryzykownych zachowań”, czyli działań niosących ryzyko negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego może zapobiec zakażeniom. Edukacja dzieci i młodzieży jest więc niezwykle ważna.
Unikanie alkoholu i narkotyków odgrywa również kluczową rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową – nie dlatego, że dana osoba może bezpośrednio się zakazić HIV, ale dlatego, że picie alkoholu i branie narkotyków często prowadzi do zachowań ryzykownych, często utratę wszelkich zahamowań, co z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia. Zatem profilaktyka i edukacja, pozostają na całym świecie sprawą priorytetową i wymagającą szczególnej uwag.
Te i inne zagadnienia na spotkaniach z uczniami klas 2 i 3 omówiła pani Anna Skiba pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostródzie.
Anna Kuźniar – pedagog szkolny