- GODZINY OTWARCIA
- WARTO PRZECZYTAĆ
- DZIAŁANIA BIBLIOTECZNE
- BIBLIOTEKI INTERNETOWE
- LEKTURY WYMAGANE NA EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY
- REGULAMIN WYPOŻYCZANIA I UDOSTĘPNIANIA DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW
- TESTY Z LEKTUR SZKOLNYCH ON-LINE
- KULTURA DOSTĘPNA ON-LINE
- DZIADY cz. II
- WALENTYNKI
- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
- BIBLIOTEKI ZDALNIE
NOWOŚCI W NASZEJ BIBLIOTECE
Naszej szkole zostało udzielone wsparcie finansowe!
12 000 z NPRCz + 3 000 wkład własny szkoły = 15 000 na ksiażki!!!!!
OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK
Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą, że kto czyta żyje wielokrotnie. Potwierdzeniem myśli J. Czechowicza były Ogólnopolskie Wybory książek, które odbyły się 21 maja. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tym dniu naszą bibliotekę odwiedziło, aż 180 uczniów. W organizację była zaangażowana klasa 7a i 5c. Po przeliczeniu głosów stwierdzamy, że uczniowie naszej szkoły najchętniej czytają książki fantasy i przygodowe. Popularne są również powieści klasyczne i pamiętniki. Najciekawsze książki według uczniów klas IV-VI to cykl Fala (T. 1), Susza (T.2), Niebo (T.3) Marii Krasowskiej, Harry Potter, Opowieści z Narnii, Chłopcy z Placu Broni. W klasach VI-VIII najchętniej czytano Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię Marii Łabędzkiej, uczniowie w tej grupie wiekowej wybrali również cykl Fala. W tym roku szkolnym jesteśmy beneficjentami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wyniki akcji na pewno pomogą nam dostosować ofertę naszej biblioteki do preferencji czytelniczych naszych uczniów.
Potwierdzenie udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek 2024 - zajrzyj tu!
Uwaga:
Wkrótce zostanie opublikowana lista ulubionych książek dzieci i młodzieży z całej Polski. Wyniki będą dostępne na stronie www.wyboryksiazek.plBurmistrz Miasta Ostróda informuje, że Gmina Miejska Ostróda otrzymała wsparcie finansowe ramach realizacji "Narodoweo Programu Rozwoju Czytelnicta 2.0 na lata 2021-2025, Piorytet 3 - Zakup nowaści wydawniczych oraz elementów wyposażenia bibliotek szkolnych i palacówek wychowania przedszkolnego".
Naszej szkole zostało udzielone wsparcie finansowe!
12 000 z NPRCz + 3 000 wkład własny szkoły = 15 000 na ksiażki!!!!!
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
22 maja w Sali Kameralnej Amfiteatru w Ostródzie odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Popławska i Jakub Józefowicz z kl. 3a, Konrad Stechni z kl. 4c, Wiktoria Skolmowska z kl. 5b, Weronika Stępka i Amelia Załęska z kl. 7a. Reprezentanci wszystkich ostródzkich szkół podstawowych reprezentowali wysoki poziom pięknego czytania. Po burzliwych obradach jury przyznało:
w kategorii klas 1-3
Jakub Józefowicz - III miejscew kategorii klas 4-6
Konrad Stechni - II miejscew kategorii klas 7-8.
Weronika Stępka - II miejsce
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - ELIMINACJE SZKOLNE
Konkurs Pięknego Czytania w budynku przy ul. Piłsudskiego odbył się w dwóch kategoriach wiekowych (klas 4-6 i 7-8). Uczniowie czytali indywidualnie przygotowany fragment prozy oraz fragment tekstu wybranego przez komisję konkursową. Oceniająca uczniów, komisja zwracała szczególną uwagę na poprawną wymowę, płynność oraz rozumienie czytanego tekstu. Jury po burzliwych obradach postanowiło przyznać.
W kategorii klas 4-6
I miejsce - Konrad Stechni z kl.4c i Wiktoria Skolmowska z kl 5 b
II miejsce - Hanna Gronek z kl. 4c i Wiktoria Opalach z kl. 6b
III miejsce - Julia Blank z kl. 6c, Alan Samsel z kl. 4c i Szymon Maliński z kl. 5a.W kategorii klas 7-8
I miejsce - Amelia Załęska i Wiktoria Stępka z kl. 7a
II miejsce - Paulina Kozieła i Amelia Szymańska z kl. 7a
Uczniowie, którzy zdobyli I miejsce będą reprezentowały szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania. Gratulujemy!
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻEK Z TULISZKOWEM
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej bibliotece odbył się kiermasz książek. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły mogli zakupić książki w promocyjnych cenach. Pomysł okazał sie strzałem w dziesiątkę. Kiermasz cieszył sie ogromnym powodzeniem. Na pewno skorzystamy z oferty KsięgarniTuliszków za rok!
Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu odwiedził naszą szkołę.
„To w dzieciach jest nadzieja na lepszy świat.
Bez wojen i ze wszech miar chroniący ludzką godność”Marek Michalak
30 września mieliśmy zaszczyt i niezwykłą przyjemność gościć Pana Marka Michalaka – pedagoga, dra nauk społecznych w dziedzinie pedagogiki, wieloletniego Rzecznika Praw Dziecka, Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Kawalera Orderu Uśmiechu. Autora wielu książek i publikacji dla dorosłych oraz wyjątkowej książki skierowanej do dzieci, „Opowieści o tym, co w życiu ważne”.
Cała droga zawodowa naszego gościa związana jest ze sprawami dzieci. Mówi i pisze dla dzieci i o dzieciach. Twierdzi, że: "Dla dzieci pisze się tak samo, jak dla dorosłych, ale trudniej i trzeba lepiej". Książka zawiera 19 opowiadań, każde porusza wartości takie jak: przyjaźń, szacunek, tolerancja, godność, odwaga, wolność.
Podczas spotkania uczennice kl. 8d Nikola i Marysia zasypały naszego Gościa ogromną ilością pytań. Pan Marek Michalak opowiadał o pracy Rzecznika Praw Dziecka, o nadzwyczajnym odznaczeniu, jakim jest Order Uśmiechu. O tym, jak powstała książka. Wspomniał o osobach bez wątpienia szczególnych - Januszu Korczaku i Irenie Sendlerowej.
Nasz Gość przywiózł również przedmioty: afrykański kubek, z którego piła sok z cytryny podczas ceremonii pasowania na kawalera uśmiechu Anna Mkapa z Tanzanii, piuskę Papieża Franciszka. Wysłuchaliśmy związanych z nimi historii. Mieliśmy też okazję po raz pierwszy i chyba jedyny, trzymać w ręku najsłoneczniejsze z odznaczeń – Order Uśmiechu.
Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka uczniów chętnych po autograf i pamiątkowe zdjęcie. Pan Marek Michalak jest osobą niezwykle pogodną, charyzmatyczną i niepowtarzalną. Dziękujemy za wspaniałą lekcję, książki i miłe słowa. To było jedno z tych spotkań, podczas których czas minął zdecydowanie za szybko.
Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania
18 maja w Sali Kameralnej Amfiteatru w Ostródzie odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. Naszą szkołę reprezentowały: Paulina Czyborra z kl. 2 b, Kacper Klonowski kl. 3a, Julia Blank z kl. 4c, Amelia Szymańska z kl. 5a, Amelia Bąk z kl. 8d oraz Zuzanna Markowska z kl. 8b. Reprezentanci wszystkich ostródzkich szkół podstawowych reprezentowali wysoki poziom pięknego czytania. Uczennica z kl. 4 c Julia Blank zdobyła III miejsce w kategorii klas 4-6. Również III miejsce zajęła Zuzanna Markowska z kl. 8 b, natomiast Amelia Bąk z kl. 8 d zajęła II miejsce. Obie uczennice startowały w kategorii klas 7-8. Gratulujemy!
KONKURS - "MÓJ PIERWSZY AUDIOBOOK"
Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie bibliotecznym oraz quizie zdalnym. "MÓJ PIERWSZY AUDIOBOOK” Wasze prace są wspaniałe. Przeczytane przez Was fragmenty zachęcają do śledzenia dalszych losów bohaterów, czy też sięgnięcia po książkę po raz kolejny.
MICKIEWICZOWSKIE ZADUSZKI„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie.
Co to będzie, co to będzie?”Za nami wielkie czytanie II części „Dziadów” naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Uczniowie klasy 8b wcielili się w role bohaterów tego dramatu. Stworzyli też ascetyczną dekorację, wprowadzającą widzów w wyjątkowy nastrój i klimat utworu. Szczególne podziękowania należą się Zuzi Markowskiej za oprawę muzyczną. Pomysłowo wykorzystany materiał oddawał naturalne zjawiska przyrody, co przyciągało uwagę uczniów i dodatkowo wzmacniało charakter tego romantycznego dramatu. Dziękujemy obu Zuziom, Dominice, Olkom, Wiktorowi, no i naszemu niepowtarzalnemu chórowi: Michasi, Nikoli, Kacprowi i Kubie. Chór ptaków brawurowo zinterpretowały Dyrektorki naszej szkoły Panie K. Szczyglak i M. Popławska. W roli sowy wystąpiła Pani K. Mroczek. Pomysł i opiekę artystyczną nad całością sprawowała Pani B. Jankowska – Iwaniec. Z takim zespołem można zdziałać cuda!
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH - ONLINE
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku teraz będziemy obchodzić nieco inaczej. Nie możemy się spotkać na lekcjach, by razem celebrować ten dzień, ale możemy spędzić go kreatywnie, pomysłowo i twórczo.
Dzień ten jest nie tylko ustanowiony po to, żeby promować i rozpowszechniać czytelnictwo, ale także po to, by dowiedzieć się jaką tematyką młodzież się interesuje, jak można miło spędzić czas z dobrą książką.
Książka towarzyszy nam od najmłodszych lat. Rodzicie czytają nam na dobranoc ulubione bajeczki, często codziennie te same. Jeśli rozbudzimy w dziecku miłość do książki od najmłodszych lat, będzie w wieku późniejszym łatwiej się uczyło i na pewno spędzało czas z fascynującą książką. Czytanie wpływa nie tylko na naszą osobowość, ale poszerza naszą wiedzę, wzbogaca słownictwo i daje możliwości do zdobywania nowych doświadczeń.
Książka jest nie tylko dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, czerpania wiedzy czy też prezentem. Można się nią bawić na różne sposoby.
CO MUSIMY WIEDZIEĆ O PRAWIE AUTORSKIM?
CZYM SĄ LICENCJE CREATIVE COMMONS?
21 LUTEGO - E - TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
LITERACKIE WALENTYNKI
Z okazji Dnia Zakochanych biblioteka zaprosiła do udziału w quizie literackim poświęcony miłości.
Test zawierał pytania dotyczące postaci św. Walentego, znanych cytatów literackich
oraz par bohaterów literatury i poezji miłosnej.LINK DO TESTU: TEST WALENTYNKOWY
MAMY WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO
Nagrodzone wiersze o jesieni - zajrzyj tu.