• Biblioteka


          • Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu odwiedził naszą szkołę.

            To w dzieciach jest nadzieja na lepszy świat.
            Bez wojen i ze wszech miar chroniący ludzką godność

                                                            Marek Michalak

            30 września mieliśmy zaszczyt i niezwykłą przyjemność gościć Pana Marka Michalaka – pedagoga, dra nauk społecznych w dziedzinie pedagogiki, wieloletniego Rzecznika Praw Dziecka, Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Kawalera Orderu Uśmiechu. Autora wielu książek i publikacji dla dorosłych oraz wyjątkowej książki skierowanej do dzieci, „Opowieści o tym, co w życiu ważne”.

            Cała droga zawodowa naszego gościa związana jest ze sprawami dzieci. Mówi i pisze dla dzieci i o dzieciach. Twierdzi, że: "Dla dzieci pisze się tak samo, jak dla dorosłych, ale trudniej i trzeba lepiej". Książka zawiera 19 opowiadań, każde porusza wartości takie jak: przyjaźń, szacunek, tolerancja, godność, odwaga, wolność.

            Podczas spotkania uczennice kl. 8d Nikola i Marysia zasypały naszego Gościa ogromną ilością pytań. Pan Marek Michalak opowiadał o pracy Rzecznika Praw Dziecka, o nadzwyczajnym odznaczeniu, jakim jest Order Uśmiechu. O tym, jak powstała książka. Wspomniał o osobach bez wątpienia szczególnych - Januszu Korczaku i Irenie Sendlerowej.

            Nasz Gość przywiózł również przedmioty: afrykański kubek, z którego piła sok z cytryny podczas ceremonii pasowania na kawalera uśmiechu Anna Mkapa z Tanzanii, piuskę Papieża Franciszka. Wysłuchaliśmy związanych z nimi historii. Mieliśmy też okazję po raz pierwszy i chyba jedyny, trzymać w ręku najsłoneczniejsze z odznaczeń – Order Uśmiechu.

            Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka uczniów chętnych po autograf i pamiątkowe zdjęcie. Pan Marek Michalak jest osobą niezwykle pogodną, charyzmatyczną i niepowtarzalną. Dziękujemy za wspaniałą lekcję, książki i miłe słowa. To było jedno z tych spotkań, podczas których czas minął zdecydowanie za szybko.


            Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

            18 maja w Sali Kameralnej Amfiteatru w Ostródzie odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania. Naszą szkołę reprezentowały: Paulina Czyborra z kl. 2 b, Kacper Klonowski kl. 3a, Julia Blank z kl. 4c, Amelia Szymańska z kl. 5a, Amelia Bąk z kl. 8d oraz Zuzanna Markowska z kl. 8b. Reprezentanci wszystkich ostródzkich szkół podstawowych reprezentowali wysoki poziom pięknego czytania. Uczennica z kl. 4 c Julia Blank zdobyła III miejsce w kategorii klas 4-6. Również III miejsce zajęła Zuzanna Markowska z kl. 8 b, natomiast Amelia Bąk z kl. 8 d zajęła II miejsce. Obie uczennice startowały w kategorii klas 7-8. Gratulujemy!
                       

             

             


            KONKURS - "MÓJ PIERWSZY AUDIOBOOK"

            Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie bibliotecznym oraz quizie zdalnym. "MÓJ PIERWSZY AUDIOBOOK” Wasze prace są wspaniałe. Przeczytane przez Was fragmenty zachęcają do śledzenia dalszych losów bohaterów, czy też sięgnięcia po książkę po raz kolejny. 

                  


             MISTRZOWIE PIĘKNEGO CZYTANIA

            Konkurs Pięknego Czytania w budynku przy ul. Piłsudskiego odbył się w dwóch kategoriach wiekowych (klas 4-6 i 7-8). Uczniowie czytali indywidualnie przygotowany fragment prozy oraz fragment tekstu wybranego przez komisję konkursową. Oceniająca uczniów, komisja zwracała szczególną uwagę na poprawną wymowę, płynność oraz rozumienie czytanego tekstu. Jury po burzliwych obradach postanowiło przyznać.

            W kategorii klas 4-6

            I miejsce - Julii Blank z kl.4c i Amelii Szymańskiej z kl.5as
            II miejsce - Mai Różyckiej i Nataszy Janiuk z kl. 4b
            III miejsce - Weronice Stępka kl. 5as i Milenie Szymaniak z kl. 4a

            Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymały: Julia Jabłonka kl. 4c, Wiktoria Opalach kl. 4b, Maja Podsiad z kl. 4c.

            W kategorii klas 7-8

            I miejsce - Amelia Bąk z kl. 8d i Zuzanna Markowska kl. 8b
            II miejsce Antonina Bugowska kl. 8c
            III miejsce Cezary Żurański z kl. 8d.

            Uczniowie, którzy zdobyli I miejsce będą reprezentowały szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania. Gratulujemy!


            Wyniki konkursu „Książka wyrażona emotikonami”


            Patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejm   - przeczytaj

             


            KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

            Wyniki konkursu na najpiękniejszą zakładkę o tematyce świątecznej

            I miejsce – Daniel Szostek kl. IVa

            II miejsce – Natasza Janiuk kl. IVb

            III miejsce – Lidia Jankowska kl. VIIc

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.



            MICKIEWICZOWSKIE ZADUSZKI

            „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie.
              Co to będzie, co to będzie?”

            Za nami wielkie czytanie II części „Dziadów” naszego wieszcza Adama Mickiewicza. Uczniowie klasy 8b wcielili się w role bohaterów tego dramatu. Stworzyli też ascetyczną dekorację, wprowadzającą widzów w wyjątkowy nastrój i klimat utworu. Szczególne podziękowania należą się Zuzi Markowskiej za oprawę muzyczną. Pomysłowo wykorzystany materiał oddawał naturalne zjawiska przyrody, co przyciągało uwagę uczniów i dodatkowo wzmacniało charakter tego romantycznego dramatu. Dziękujemy obu Zuziom, Dominice, Olkom, Wiktorowi, no i naszemu niepowtarzalnemu chórowi: Michasi, Nikoli, Kacprowi i Kubie. Chór ptaków brawurowo zinterpretowały Dyrektorki naszej szkoły Panie K. Szczyglak i M. Popławska. W roli sowy wystąpiła Pani K. Mroczek. Pomysł i opiekę artystyczną nad całością sprawowała Pani B. Jankowska – Iwaniec. Z takim zespołem można zdziałać cuda!


            KONKURS "Czytam wszędzie, bo uwielbiam"

            W konkursie jury przyznało:

            I miejsce - Natasza Janiuk z kl. 4 b
            II miejsce - Rafał Renans z kl. 3 a
            III miejsce - Dominika Bruździak z klasy 8 c

            Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

             


            ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH - ONLINE

            23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku teraz będziemy obchodzić nieco inaczej. Nie możemy się spotkać na lekcjach, by razem celebrować ten dzień, ale możemy spędzić go kreatywnie, pomysłowo i twórczo.

            Dzień ten jest nie tylko ustanowiony po to, żeby promować i rozpowszechniać czytelnictwo, ale także po to, by dowiedzieć się jaką tematyką młodzież się interesuje, jak można miło spędzić czas z dobrą książką.

            Książka towarzyszy nam od najmłodszych lat. Rodzicie czytają nam na dobranoc ulubione bajeczki, często codziennie te same. Jeśli rozbudzimy w dziecku miłość do książki od najmłodszych lat, będzie w wieku późniejszym łatwiej się uczyło i na pewno spędzało czas z fascynującą książką. Czytanie wpływa nie tylko na naszą osobowość, ale poszerza naszą wiedzę, wzbogaca słownictwo i daje możliwości do zdobywania nowych doświadczeń.

            Książka jest nie tylko dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, czerpania wiedzy czy też prezentem. Można się nią bawić na różne sposoby.

             

            CO MUSIMY WIEDZIEĆ O PRAWIE AUTORSKIM?

            PRAWO AUTORSKIE

             JAK DZIAŁA PRWO AUTORSKIE

            CZYM SĄ LICENCJE CREATIVE COMMONS?

             

             


            21  LUTEGO -  E - TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO


             LITERACKIE WALENTYNKI  

            Z okazji  Dnia Zakochanych biblioteka zaprosiła do udziału w quizie literackim poświęcony miłości.
            Test zawierał pytania dotyczące postaci św. Walentego, znanych cytatów literackich
            oraz par bohaterów literatury i poezji miłosnej.

            LINK DO TESTU: TEST WALENTYNKOWY


            MAMY WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO

             Nagrodzone wiersze o jesieni - zajrzyj tu.


             

            ANDRZEJKI
            Andrzejki tuż tuż... Uczniowie z klasy 4a zgłębiali wiedzę o tradycjach andrzejkowych. Były ciekawe historie, wróżby, smakołyki lanie wosku oraz mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

             


            MARATON CZYTELNICZY

            Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Uczniowie klas I - III świętowanie rozpoczęli od maratonu czytelniczego w bibliotece szkolnej. Słuchali przygód najsławniejszego misia na świecie.... Wiecie? Którego?

             

            Pani Alicja Jaczun i Pani Lucyna Płaska zorganizowały konkurs plastyczny "Mój miś" i cały ubiegły tydzień pierwszoklasiści przynosili swoje misiowe prace plastyczne, z których powstała cudna wystawa. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac w różnych technikach. Prace były tak piękne, że szanowne jury postanowiło wszystkim przyznać 1 miejsce. Wielkie brawa dla artystów i ich mecenasów, którzy wspierali swoje pociechy w trudnej sztuce. Wielkie dzięki przesyłamy na ręce Pani Jolanty Obałek-Żukowskiej i Pana Pawła Krupińskiego za wsparcie w postaci upominków dla naszych Milusińskich.

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie
      • ul. Rycerska 5 14-100 Ostróda Poland
      • 89 646 78 57 ul. Rycerska; 89 646 78 11 ul. Piłsudskiego
      • W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. informuję, że Administratorem Ochrony Danych jest Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie, tel. 89 646 78 11, a Inspektorem Ochrony Danych - Pan Jacek Pietrzyk, tel. 89 642 94 30
  • Galeria zdjęć

      brak danych