• Doradztwo zawodowe

• LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

1. Nauka w liceum trwa 4 lata. Wybierając szkołę musisz zastanowić się jakich przedmiotów szkolnych chcesz się uczyć w większej liczbie godzin, ponieważ oddziały tworzone są w oparciu o przedmioty rozszerzone przygotowujące ucznia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
          2. Nauka w czteroletnim liceum ogólnokształcącym pozwoli Ci uzyskać wykształcenie ogólne na poziomie średnim. Po ukończeniu nauki w liceum (z maturą lub bez) możesz dalej kształcić się w szkole policealnej, dzięki której po zdaniu zewnętrznego egzaminu uzyskasz kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie.
          3. Mając zdany egzamin maturalny możesz podjąć naukę na studiach wyższych na terenie całego kraju lub poza jego granicami.

Na co zwrócić uwagę wybierając liceum ogólnokształcące

Dowiedz się, jakie przedmioty bierze pod uwagę uczelnia, przyjmując studentów, np.:

• na kierunku lekarskim jeden z uniwersytetów medycznych bierze pod uwagę wyniki matury z biologii, chemii oraz fizyki. Dlatego powinieneś uczyć się tych przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Będziesz również obowiązkowo mieć lekcje przedmiotu uzupełniającego historii i społeczeństwa.
          • na socjologię jedna z uczelni wyższych bierze pod uwagę wyniki matury z dwóch spośród następujących przedmiotów: geografia, historia, język polski, język obcy, matematyka. Możesz więc wybrać, jako rozszerzone, historię i język obcy. Będziesz również uczył się obowiązkowo przedmiotu uzupełniającego przyroda.

TECHNIKUM

1. Nauka w technikum trwa 5 lata. Równolegle uczysz się przedmiotów ogólnokształcących przygotowujących Cię do egzaminu maturalnego i przedmiotów zawodowych na poziomie teorii i praktyki.
          2. Na koniec nauki w technikum przystępujesz do egzaminu maturalnego oraz do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (2 lub 3 egzaminy kwalifikacyjne).
          3. Po zdaniu egzaminu maturalnego otrzymasz świadectwo dojrzałości i będziesz mógł podjąć naukę na studiach wyższych przygotowujących do wykonywania tego samego lub innego zawodu.
          4. Zdanie egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe daje Ci uprawnienia do wykonywania pracy w wyuczonym zawodzie.
          5. Po ukończeniu technikum możesz też podjąć naukę w szkole policealnej lub na kursach kwalifikacyjnych.

W technikum obowiązuje ta sama liczba przedmiotów realizowanych w zakresie podstawowym, przy czy uczeń ma obowiązek wyboru dwóch przedmiotów w zakresie rozszerzonym związanym z kształceniem w zawodzie. Jednym z tych przedmiotów musi być matematyka, biologia, fizyka, chemia, geografia. Przedmiotem uzupełniającym będzie historia i społeczeństwo.

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA

1. Nauka w szkole zawodowej trwa 3 lata. Ucząc się w takiej szkole zdobędziesz wiedzę ogólną oraz praktykę zawodową.
          2. Naukę zawodu w praktyce możesz odbywać w warsztatach szkolnych, w Centrach Kształcenia Praktycznego, Centrach Kształcenia i Wychowania OHP oraz w zakładach pracy (najlepiej zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych).
          3. Po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe będziesz mógł podjąć pracę w wyuczonym zawodzie.
          4. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia możesz kontynuować naukę w branzowej szkole II stopnia.
          5. Mając wykształcenie średnie możesz także kontynuować naukę na studiach wyższych.

W klasach pierwszych liceum ogólnokształcącego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczniowie, niezależnie od tego, w jakim typie szkoły się uczą, poznają te same treści, obowiązuje ich bowiem na tym etapie edukacji ta sama podstawa programowa nauczania.

PAMIĘTAJ!

W szkolnictwie zawodowym odchodzi się od nauki konkretnych zawodów na rzecz kształcenia konkretnych kwalifikacji wymaganych w zawodach lub do wykonywania konkretnych prac.

Egzaminy na poszczególne kwalifikacje nie będą przeprowadzane po zakończeniu nauki w szkole, tak jak obecnie jest przeprowadzany egzamin zawodowy, lecz na różnych etapach nauki (po nabyciu przez ucznia wiedzy i umiejętności wymaganych dla danej kwalifikacji).